Tehnici contabile în societăţile bancare

ISBN: 978-973-749-530-3

Anul publicării: 2009

Autor: Adrian Enciu

Cod Produs: SKU-444 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Societăţile bancare şi creditul s-au dovedit a fi în ultimul timp una dintre pârghiile care au permis societăţi româneşti sa evolueze, care au susţinut creşterea economică şi au dus la îmbunătăţirea nivelului de trai. Pe de altă parte, în condiţii nefavorabile, o astfel de pârghie cu o funcţionalitate redusă poate să genereze un efect contrar asupra întregii societăţi. De aici, importanţa cunoaşterii sistemului bancar şi înţelegerii mecanismelor care îl guvernează, pentru a permite actorilor economici, dar şi populaţiei să evalueze mai bine rolul pe care băncile îl pot juca în evoluţia lor. Problematica contabilă în societăţile bancare depăşeşte rutina unor simple înregistrări, ea implicănd o mare parte din personalul „necontabil” al băncii, fiind în acelaşi timp parte a procesului decizional în managementul bancar.

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti

• SC Astro Impex SRL- Bucuresti

• SC Nicol Cart SRL – Bucuresti

• SC Larry Cart SRL – Bucuresti

• SC Rolcris Impex SRL – Bucuresti

• SC Stand Agentie Difuzare Carte – Bucuresti

• SC Vox 2000 Com SRL – Bucuresti

• SC Maricom 94 SRL – Bucuresti

• SC Mario Fair Play Impex SRL – Bucuresti

Adrian Enciu Lector universitar la Facultatea de Finanţe, Asigurări, Bănci şi Burse de Valori din cadrul Academiei de Studii Economice Bucureşti are ca domeniu profesional de interes problematica financiar-monetară şi în special a instituţiilor bancare. Posesor al unei Diplome Internaţionale de Management şi Doctor în economie, a fost beneficiarul unor specializări şi documentări în cadrul unor burse externe la Ecole Superieure Universitaire de Gestion, Universite Toulouse 1, Universite d’Orleans – Franţa şi Universite de Geneve – Elveţia.