Fenomenul Brain Drain in Romania. Analiza, tendinte si influente asupra imaginii de natiune

ISBN: 978-606-591-793-4

DOI: 10.5682/9786065917934

Anul publicării:

Editia: 2013

Autor: Larisa Loredana Dragolea , Denisa Adriana Cotirlea

Cod Produs: SKU-10640 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Denisa Adriana Cotirlea

Absolventa de studii economice si, in prezent, doctoranda in cadrul Universitatii „Babes-Bolyai” din Cluj Napoca, este pasionata de branding, inteligenta emotionala si dezvoltare personala.

Alaturi de acestea, domeniile sale de interes includ: turism, marketing, management, leadership si comunicare.

Este autor si co-autor a unor multiple articole publicate in literatura de specialitate nationala si internationala.

Datorita activitatilor extracurriculare in care s-a implicat de-a lungul timpului si, totodata, datorita activitatilor de voluntariat desfasurate pana in prezent, a constientizat importanta complementaritatii existente intre educatia formala si cea non-formala, devenind astfel o entuziasta sustinatoare a acesteia.

Subiectul cartii de fata abordeaza o arie pentru care autoarea a dezvoltat o reala pasiune de-a lungul timpului, fiind de parere ca diminuarea semnificativa a exodului de inteligenta din Romania s-ar putea concretiza in crestere economica si prosperitate pentru tara - in evolutie, per ansamblu.

Larisa Loredana Dragolea

Este Lector universitar la Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, avand o vechime de 10 ani in invatamantul superior.

A obtinut titlul de Doctor in Management in anul 2009, la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca.

Domeniile sale de interes si cercetare sunt: Management, Turism, Comunicare si negociere in afaceri, Leadership.

Este autor si coautor a unor articole si carti publicate in tara si strainatate.

Din anul 2012 este Director al Centrului de Informare, Consiliere si Orientare in Cariera (CICOC) din cadrul Universitatii “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia.

Este adepta invatamantului centrat pe student si pe nevoile sale, colaborand direct si constant cu studentii de la inceputul activitatii sale ca si cadru didactic universitar, implicandu-i in multiple activitati extracurriculare: proiecte, concursuri in tara si strainatate, sesiuni de comunicari, conferinte, organizate cu si pentru studenti.