Contabilitatea in comert si turism

ISBN: 978-973-749-319-4

Anul publicării: 2009

Autor: Mihaela Dumitrana , Luminita Jalba, Oana Duta

Cod Produs: SKU-236 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de faţă îşi propune, şi cititorii vor confirma, naşterea informaţiilor contabile, sinteza acestora, controlul şi modul concret de acţiune în funcţie de utilitatea informaţiilor furnizate; puterea deciziilor de a schimba viitorul economic al unităţii. Destinatarii informaţiilor contabile fiind studenţii în principal şi orice doritor de cunoştinţe economice, autorii şi-au propus o prezentare teoretică susţinută de aplicaţii practice rezolvate. În ideea continuării instruirii prin autoverificare, se prezintă, la fiecare capitol un set de întrebări al căror răspuns presupune parcurgerea capitolului şi mai multe aplicaţii de rezolvat. În acest fel, se îmbină teoria cu practica şi se poate aprecia nivelul de cunoştinţe.

Mihaela Dumitrana
Luminita Jalba
Oana Duta

Oana Duta este  lector  universitar in cadrul Facultatii de Management Turistic si Comercial din cadrul Universitatii Crestine Dimitrie Cantemir, Bucuresti, pentru disciplinele Drept comercial si Teoria generală a dreptului.

Activitate publicistică de specialitate
"Tratatul de aderare la Uniunea Europeana – exigente in procesul integrarii europene", Editura Universitara, 2010

"Contabilitatea în comert. Curs universitar", in colaborare cu Prof. univ.dr. Mihaela Dumitrana si Lect.univ.drd. Luminita Jalba; Editura Univers, Bucuresti 2005;

"Contabilitatea societatilor comerciale in comert si turism", Curs universitar, in colaborare cu Prof. univ.dr. Mihaela Dumitrana si Lect. univ. drd. Luminita Jalba; Editura Universitatii Crestine Dimitrie Cantemir, Bucuresti 2004;

"Contractul de leasing, tehnica moderna de contractare" (Sesiunea stiintifica internationala 330 de ani de la nasterea lui Dimitrie Cantemir, personalitate marcanta a culturii europene, Bucuresti, 2003)

"Statul, principalul subiect al dreptului international public", in colaborare cu Cons. jur. Daniel Duta (Analele Universitatii Crestine Dimitrie Cantemir, 2005-2006)

"Executarea prin echivalent a obligatiilor civile"  in colaborare cu Cons. jur. Daniel Duta (Analele Universitatii Crestine Dimitrie Cantemir 2004-2005)

"Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene" in colaborare cu Cons. jur. Daniel Duta (Analele Universitatii Crestine Dimitrie Cantemir 2004-2005)

"Natura juridica a promisiunii unilaterale de vanzare" in colaborare cu Cons. jur. Daniel Duta (Sesiunea Stiintifica Internationala Comemorare Stefan cel Mare si Sfant - 500 ani organizata de Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir);

"Contabilitatea intre teoria juridica si teoria economica. Prevalenta economicului asupra juridicului si a juridicului asupra economicului",  in colaborare cu Lect. univ. drd. Luminita Jalba (Sesiune de comunicari stiintifice organizata de Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir la Constanta 2004)