Căi de perfecţionare a managementului proiectelor în domeniul sănătăţii

ISBN: 978-606-591-183-3

Anul publicării: 2011

Autor: Mariana Bîrsa

Cod Produs: SKU-979 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Societatea contemporana este marcata de transformari esentiale in toate domeniile de activitate, inclusiv in medicina si in practica ocrotirii sanatatii.

In ultima perioada, atat pe plan mondial, cat si in Romania se pune tot mai mult accentul pe finantarea majoritatii actiunilor importante pe baza de proiecte. Avand o experienta de peste 25 de ani in domeniul sanatatii, autorul abordeaza aceasta tehnica in vederea perfectionarii domeniului sanitar si a informarii si educatiei populatiei pentru promovarea sanatatii si imbunatatirea calitatii vietii.

Cu toate ca la nivel international exista o gama extinsa de modele, teorii si practici deosebit de eficiente a serviciilor profilactice ale programelor de sanatate, Romania nu acorda inca importanta si bugetul necesare acestor actiuni fapt ce face ca lucrarea doamnei Birsa Mariana sa fie binevenita.

In contextul celor mentionate, imi exprim speranta ca eforturile indreptate spre consolidarea potentialului uman in domeniul managementului sanatatii publice promovate de autor sunt o investitie sigura in dezvoltarea durabila a sistemului de sanatate din Romania.

Prof. univ. dr. Victor Radu

www.editurauniversitara.ro