Adaptarea aparatului productiv la schimbarile cererii in economia de tranzitie - Studiu de caz - Industria tehnica de calcul

ISBN: 978-973-749-392-7

Anul publicării: 2008

Pagini:

Autor: Elena Pelinescu

Cod Produs: SKU-580 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Adaptarea aparatului productiv pentru a răspunde în permanenţă unor cereri aflate în continuă şi rapidă transformare constituie, fără îndoială, un proces complex, amplificat de impactul fără precedent al progresului tehnico-ştiinţific din ultimele decenii. Abordarea acestui subiect în cazul ţării noastre capătă un caracter aparte întrucât procesul se desfăşoară simultan cu transformarea economiei româneşti dintr-o economie de tip planificat-centralizat într-o economie bazată pe legile cererii şi ale ofertei, fapt fără precedent în istorie. Ineditul etapei pe care a parcurs-o ţara noastră, ca şi celelalte ţări est-europene ce au abandonat principiile economiei planificat-centralizate în favoarea celor specifice economiilor bazate pe jocul liber al cererii şi ofertei, a lansat noi provocări în teoria economică. Plecând de la trăsăturile specifice economiilor în tranziţie, economiştii adaptează, adâncesc şi dezvoltă diferite componente ale noilor teorii ce încorporează transformările survenite în economia mondială de-a lungul timpului, conturând cadrul teoretico-metodologic al tranziţiei şi, în acest context, aspectele noi ale creşterii adaptabilităţii aparatului productiv la schimbările cererii. Problemele specifice cu care s-au confruntat şi se confruntă fiecare ţară aflată în amplul proces de tranziţie de la economia planificată la economia de piaţă oferă prilejul găsirii celor mai adecvate soluţii. In contextul evoluţiei gândirii economice contemporane spre endogenizarea factorilor consideraţi ani de-a rândul elemente exogene ale dezvoltării, problema creşterii adaptabilităţii aparatului productiv al întreprinderii la schimbările continue ale cererii nu poate fi privită izolat de mediul economic în care se desfăşoară. Încă de la începutul acestui secol, studiile lui A. D. Chandler privind modificările strategice în cadrul firmelor americane au scos în evidenţă atât schimbările profunde ale mediului, cât şi necesitatea adaptării firmelor prin noile produse, pieţe şi tehnologii, în strânsă concordanţă cu cultura naţională şi sistemul economico-social. Creşterea adaptabilităţii aparatului productiv al întreprinderii este soluţia adoptată de agenţii economici industriali pentru a răspunde nevoii de "supleţe a reacţiei", generată de accentuarea concurenţei şi mondializarea pieţelor. Aceasta implică apelarea la întregul complex de tehnici de gestiune a întreprinderii şi este condiţionată de interdependenţele acestora cu mediul economic, de cadrul spaţial şi temporal în care se înscriu.

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti