Editura Hamangiu Regimul juridic al faunei salbatice terestre si acvatice pe plan national si international - Mihai-Bogdan Ionescu-Lupeanu

90,00 Lei

Editura: Hamangiu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-2105-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062721053 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In conditiile in care presiunea factorului uman asupra tuturor componentelor mediului inconjurator a generat o criza ecologica fara precedent, se impune, tot mai stringent, adoptarea de urgenta a unor masuri politice, economice si, nu in ultimul rand, juridice, care sa previna si pe cat posibil sa stopeze efectele catastrofale ce apar in toate zonele planetei Pamant.

Intr-un astfel de context, constituind o resursa naturala importanta, fauna salbatica terestra si acvatica grav amenintata de supraexploatare, de schimbarea destinatiei terenurilor care duce la pierderea si fragmentarea habitatelor, de poluare si multe alte cauze intereseaza intreaga comunitate umana, iar monografia Regimul juridic al faunei salbatice terestre si acvatice pe plan national si international reprezinta un instrument in plus, util si valoros, pentru doctrina juridica, dar mai ales pentru practicieni, pentru fiecare dintre noi, constienti de rolul pe care trebuie sa il avem in acest demers.

Pe parcursul intregii carti, cititorul este placut surprins de stilul accesibil si elegant, de profunzimea si logica cu care autorul analizeaza, in mod deosebit, regimul juridic al fiecarei specii de fauna salbatica terestra si acvatica, fapt ce i-a permis sa ajunga la concluzii pertinente, conferind astfel caracter de noutate si originalitate lucrarii.

Prin bogatia informatiilor pe care le contine, prin analizele complexe si documentate, lucrarea Regimul juridic al faunei salbatice terestre si acvatice pe plan national si international constituie, in acelasi timp, o sursa valoroasa in educarea publicului.
Prof. univ. dr. Daniela Marinescu

Mihai-Bogdan IONESCU-LUPEANU este consilier juridic la Regia Nationala a Padurilor – Romsilva, Administratia Parcului Natural Comana R.A
  • Regimul juridic al faunei salbatice terestre si acvatice pe plan national si international - Mihai-Bogdan Ionescu-Lupeanu

Studii: A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii Romano-Americane in anul 2004, iar in perioada 2009-2011 a urmat studii de master in probatiune la Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala a Universitatii din Bucuresti. In anul 2021 a sustinut, la Scoala Doctorala de Drept din cadrul Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti, teza de doctorat intitulata Regimul juridic al faunei salbatice terestre si acvatice pe plan national si international.

Activitate profesionala: In prezent este consilier juridic la Regia Nationala a Padurilor – Romsilva, Administratia Parcului Natural Comana R.A. A fost avocat in Baroul Bucuresti (2007-2019) si consilier juridic al Asociatiei Generale a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi din Romania (2005-2006).

Publicatii: Regimul juridic al faunei salbatice terestre si acvatice pe plan national si international, Ed. Hamangiu, 2022. A publicat mai multe articole in reviste de specialitate juridica, dintre care amintim: Unele contributii in legatura cu analiza raspunderii juridice pentru perturbarea exemplarelor din speciile de fauna salbatica, in revista Universul Juridic nr. 6/2022; Aspecte juridice ale hranirii exemplarelor din speciile de faună salbatica din habitatele naturale, in revista Universul Juridic nr. 5/2022; Contributii la studiul evolutiei legislatiei de protectie a faunei salbatice acvatice in Romania in a doua jumatate a secolului al XIX-lea pana la aparitia legii asupra pescuitului de la 1896, in Studia Universitatis Babes-Bolyai, Iurisprudentia, nr. 1/2017; Contributii la studiul evolutiei legislatiei de protectie a faunei salbatice in Romania, in Studia Universitatis Babes-Bolyai, Iurisprudentia, nr. 2/2016.
Este membru al Uniunii Scriitorilor din Romania. A publicat 3 volume de proza si a obtinut 11 premii literare. Unele dintre lucrarile sale literare au fost traduse in limbile bulgara, engleza si italiana.