Editura Pro Universitaria Notiuni elementare privind standardele de protectie a investitiilor in dreptul international. Curs universitar - Cristina-Elena Popa Tache

Editura: Pro Universitaria

Autor: Cristina-Elena Popa Tache

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1544-4

Cod Produs: 9786062615444 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea „Notiuni elementare privind standardele de protectie a investitiilor in dreptul international” este un curs universitar care abordeaza in mod detaliat institutiile specifice acestei ramuri de drept. Contextul in care apare este determinat de interesul global pentru studiul dreptului international al investitiilor, drept ce a inceput a fi studiat in marile centre universitare ale lumii, in cadrul unor cursuri universitare sau postuniversitare.

Crizele recente care continua sa afecteze climatul investitional, pot fi gestionate corect numai prin cunoasterea corespunzatoare a punctelor sensibile ale sistemului, iar acest lucru este valabil atat pentru state, cat si pentru toti ceilalti actori implicati in domeniul investitiilor. Din acest motiv, sunt binevenite toate lucrarile de specialitate care conduc catre aflarea „secretelor” si a celor mai potrivite solutii pentru desfasurarea activitatilor investitionale in conditii cat mai bune.

Toate acestea fac din acest curs universitar un material deosebit de util pentru studenti, masteranzi, doctoranzi, cadre didactice, cercetatori stiintifici si practicieni din mediul stiintelor juridice si administrative (avocati, consilieri juridici, notari, arbitri, judecatori, functionari publici, demnitari etc.) si in general pentru toti cei interesati de dreptul international al investitiilor.
  • Notiuni elementare privind standardele de protectie a investitiilor in dreptul international. Curs universitar - Cristina-Elena Popa Tache

Este promotoarea dreptului international al investitiilor in Romania si cercetator stiintific in cadrul Institutului de Cercetari Juridice « Acad. Andrei Radulescu » al Academiei Romane. Desfasoara o intensa activitate de cercetare stiintifica, precum si activitate publicistica si de editare, fiind editor-sef al unor publicatii de specialitate, printre care International Investment Law Journal. Este co-editor al unor volume in co-autorat cu personalitati stiintifice internationale precum profesor Thierry Bonneau (Pantheon Assas II, Sorbona, Franta) sau profesor Dalvinder Singh (University of Warwick, UK). Arbitru si mediator la Vienna International Arbitral Centre si membra in Board of Directors in AEDBF Europa. Este doctor in drept international. Teza de doctorat Dreptul International al Investitiilor. Coordonate/ International Investment Law. Coordinates, se gaseste publicata de Epublishers Publishing House, 2019. Postdoc. Mediation and Negotiation CDRC Vienna. Lista selectiva a activitatilor publicistice: Monografii: Cristina Elena Popa Tache, Introduction to International Investment Law, Ed. Adjuris International Academic Publisher, 2020, editia tradusa a monografiei Introducere in dreptul international al investitiilor, Ed. Universul Juridic, 2018. Cristina Elena Popa Tache, Dreptul International al Investitiilor. Coordonate/ International Investment Law. Coordinates, Epublishers Publishing House, 2019. Cristina Elena Popa Tache, Legal treatment standards for international investments. Heuristic aspects, Ed. Adjuris International Academic Publisher, 2021. Cristina Elena Popa Tache, Vers un droit de l'ame et des bioénergies du vivant, Ed. L Harmattan, Collection : Logiques Juridiques, 2022, prefata de Jean-Luc Martin-Lagardette.