Editura Pro Universitaria Manual terminologic de dreptul mediului - Lucretia Dogaru, Kajcsa Andreea

Editura: Pro Universitaria

Autor: Lucretia Dogaru, Kajcsa Andreea

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-26-1437-9

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062614379 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare, juridica, sociala, stiintifica si in egala masura moderna in abordare, acopera notiunile de baza specifice dreptului mediului. Am considerat oportun sa abordam problematica dreptului mediului din perspectiva unui spectru larg, referindu-ne in acest context la concepte dintre cele mai diverse si relevante, precum, ecodiversitate, etica ecologica, economie verde, energie albastra, achizitii verzi, viitor sustenabil, agricultura ecologica, eco-anxietate si altele. Prin parcurgerea lucrarii avem convingerea ca cititorul interesat va descoperi cat de vaste si complexe sunt abordarile economice, interdisciplinare si, desigur, juridice in materia protectiei si conservarii de o maniera sustenabila a mediului.

Acest manual terminologic de dreptul mediului se doreste a fi un instrument util atat pentru studenti si profesionisti ai domeniului, cat si pentru toti cei interesati de mediu si conservarea acestuia, preocupati sa isi dezvolte o constiinta ecologica, intrucat el ofera sintetic, rapid  si argumentat, informatii juridice de mediu dintre cele mai diverse si actuale.

Mentionam ca, realizarea lucrarii care desigur, este perfectibila, a presupus in mod firesc un demers al instrumentelor juridice prin care se protejeaza si se pune in valoare mediul, dar si al strategiilor si documentelor relevante in materie. Asteptam reactia cititorului interesat, care sa ne dea dreptate, sa ne aprecieze sau sa ne critice, dar cu siguranta, sa ne incurajeze in continuarea acestui demers pe care il oferim lumii stiintifice...
  • Manual terminologic de dreptul mediului - Lucretia Dogaru, Kajcsa Andreea

Lucretia Dogaru

Profesor universitar dr. Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie G.E. Palade din Tg Mures Experienta IFR Participare la diferite module de pregatire si perfectionare: • Modul pedagogic – Departamentul pentru pregatirea personalului didactic, Universitatea „Petru Maior” din Tirgu-Mures, 15 iunie 1999 • Modul de perfectionare „Sistemul de invatamant e-learning” organizat de Universitatea „Petru Maior” din Tirgu-Mures, octombrie 2003 • Cursul de formare continua in domeniul psihopedagogiei – „Abilitare cu tehnici, strategii si metode psihopedagogice specifice activitatilor instructional-educationale din mediul academic, cu accent pe metode centrate pe student”, CNFIS FDI 2017 0094, 2017