Editura Hamangiu Introducere in dreptul administrativ - Andrei Tinu

ISBN: 978-606-27-1790-2

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062717902 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

In forma sa moderna, dreptul administrativ a luat nastere odata cu Revolutia franceza de la 1789. Acela a fost momentul cand regele, in umbra caruia administratia discretionara isi exercita puterea nestanjenita de nicio regula juridica, a fost inlocuit de regimul legalitatii. Conducerea absolutista a statului, oglindita in celebra expresie a lui Ludovic al XIV-lea, Regele Soare, „L'État, c'est moi!”, a fost inlocuita de valorile democratiei, sintetizate in insasi motto-ul Revolutiei, liberté, égalité, fraternité.

Dreptul administrativ a stabilit exact limitele in care statul sa fie condus, si anume prin legi, norme juridice care trebuie sa fie expresia vointei generale si nu a unui singur om sau a unui grup restrans de persoane. In acest regim al legalitatii, legea avea sa creeze diferite institutii administrative, destinate sa satisfaca interesul general, cu forta obligatorie erga omnes.

Prezenta lucrare isi are fundamentul pe cursul de drept administrativ – partea generala – predat de domnul conf. univ. Mircea Alexandru la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii „Titu Maiorescu”, acolo unde am avut sansa sa ii fiu asistent. Aceasta lucrare abordeaza analitic, dar sintetic, teoria generala a dreptului administrativ si se doreste a fi un instrument de lucru util, care sa ofere cititorilor (in special studentilor, dar nu numai) conceptele principale cu care opereaza administratia publica si dreptul administrativ in contextul normativ actual.

Autorul

• Introducere in dreptul administrativ - Andrei Tinu

Studii: Doctor in istorie (din anul 2014), cu teza Primavara de la Praga, sub coordonarea prof. univ. dr. Mihai Retegan – Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucuresti; master in Studii religioase si juridico-canonice ale celor trei mari religii monoteiste – mozaica, crestina si islamica (2015-2017); curs postuniversitar Protocol si eticheta in diplomatie – Institutul Diplomatic Roman (2014); curs postuniversitar Securitate si buna guvernare – Colegiul National de Aparare (2014); master in Medierea conflictelor in drept (2009); licentiat in drept – Facultatea de Drept, Universitatea Titu Maiorescu din Bucuresti (promotia 2008).

Activitate profesionala: lector universitar doctor la Facultatea de Drept, Universitatea Titu Maiorescu din Bucuresti (din 2018); presedinte, cu rang de secretar de stat, in cadrul Autoritatii Nationale pentru Cetatenie (martie 2017 – decembrie 2019, ianuarie – mai 2020, octombrie 2020); asistent universitar – Facultatea de Drept, Universitatea Titu Maiorescu din Bucuresti (din 2014); vicepresedinte, cu rang de subsecretar de stat, in cadrul Autoritatii Nationale pentru Cetatenie (februarie 2014 – martie 2016).

Afiliere stiintifica: Cercetator stiintific asociat in cadrul Departamentului de drept public al Institutului de Cercetari Juridice „Acad. Andrei Radulescu” al Academiei Romane (din 2018); Asociatia Romana de Drept Constitutional – membru.

Distinctii: ,,Crucea Mitropoliei Basarabiei” pentru mireni, decoratie conferita de IPS Petru pentru merite deosebite fata de Mitropolia Basarabiei in promovarea crestinismului romanesc si a idealurilor nationale.

Carti publicate: Dumitru Tinu si Adevarul (vol. 1: Iesirea din transee: 1989-1995, vol. 2: Spre statia sperantei: 1996-2002), Ed. Neverland, Bucuresti, 2020; Enciclopedia Juridica Romana. Volumul I – A-C (redactor termeni ,,Istoria dreptului romanesc”), Ed. Universul Juridic, 2018; Istoria statului si dreptului romanesc, Ed. Hamangiu, Bucuresti, (doua editii – 2018, 2020); Scinteia de la Praga, Ed. Cetatea de Scaun, Targoviste, 2015; Dezbateri universitare: culegere de discursuri (coord.), Ed. Universitatii „Titu Maiorescu”, Bucuresti, 2013; Otrava de aur: ferma de vipere de la 0 la profit (coord.), Bucuresti, 2012; Mostenirea, Ed. Noua, Bucuresti, 2010.

Autorul