Editura Hamangiu Efectele deciziilor Curtii Constitutionale asupra activitatilor de supraveghere tehnica. Practica judiciara - Remus Iulian Popa

70,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Remus Iulian Popa

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1831-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062718312 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aplicarea efectelor deciziilor Curtii Constitutionale in cazul constatarii neconstitutionalitatii unor dispozitii legale ridica inca dificultati in practica judiciara in cauzele aflate pe rolul instantelor de judecata in care s-au efectuat activitati de supraveghere tehnica anterior Deciziilor nr. 51/2016, nr. 302/2017 si nr. 26/2019.

Situatia este cauzata, pe de o parte, de modul de interpretare a sintagmei „efecte pentru viitor” ale deciziilor instantei de contencios constitutional si, pe de alta parte, de importanta naturii normelor a caror neconstitutionalitate a fost constatata, fiind determinanta sub acest aspect distinctia dintre normele de drept procesual si cele de drept substantial.

Fara a epuiza interpretarile practice posibile, lucrarea Efectele deciziilor Curtii Constitutionale asupra activitatilor de supraveghere tehnica. Practica judiciara incearca sa identifice modalitatea in care instantele de judecata au examinat aspecte relevante precum notiunea de „suport tehnic” si distinctia fata de notiunea de „administrare a probei”, precum si incidenta si aplicarea sanctiunilor procesuale in raport de situatiile concrete aparute in cauzele deduse judecatii.

Cartea prezinta, de asemenea, modul in care instantele de judecata interpreteaza legalitatea mijloacelor de proba obtinute ca urmare a masurilor de supraveghere tehnica, in raport de momentul efectuarii acestora, respectiv in conditiile Codului de procedura penala din 1968 sau ale noului Cod de procedura penala, dar si in raport de momentul procesual al invocarii neregularitatilor in diverse cauze.

Culegerea Efectele deciziilor Curtii Constitutionale asupra activitatilor de supraveghere tehnica. Practica judiciara se adreseaza in special practicienilor care doresc sa isi insuseasca anumite interpretari, sa isi confirme propriile opinii sau sa gaseasca argumente pentru solutii de care nu sunt inca convinsi, prezentand, intr-o maniera concisa si simplificata, dezvoltarea jurisprudentei in materie.
  • Efectele deciziilor Curtii Constitutionale asupra activitatilor de supraveghere tehnica. Practica judiciara - Remus Iulian Popa

Studii: A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti in anul 2006 si Institutul National al Magistraturii in anul 2010. In perioada 2007-2008 a urmat cursurile de master Cariera Judiciara la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti.

Activitate profesionala: Este procuror-sef al Serviciului Judiciar din cadrul Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism.

Publicatii: Efectele deciziilor Curtii Constitutionale asupra activitatilor de supraveghere tehnica. Practica judiciara, Ed. Hamangiu, 2021.