Editura Hamangiu Drept penal. Partea speciala. Infractiuni contra persoanei. Infractiuni contra patrimoniului - Teodor Manea, Catalin-Nicolae Constantinescu-Maruntel, Horia Serban Tiugan

150,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Teodor Manea, Catalin-Nicolae Constantinescu-Maruntel, Horia Serban Tiugan

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-2131-2

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062721312 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Drept penal. Partea speciala. Infractiuni contra persoanei. Infractiuni contra patrimoniului este un curs complex care trateaza o parte din infractiunile reglementate in partea speciala a Codului penal, care se gasesc in programa de studiu a facultatilor de drept. Analiza fiecarei infractiuni in parte este completata, spre o mai buna intelegere, cu exemple relevante din jurisprudenta.

Lucrarea este impartita in doua mari titluri, „Infractiuni contra persoanei” si „Infractiuni contra patrimoniului”, si abordeaza in detaliu fiecare dintre aceste infractiuni specifice, incluzand opinii doctrinare si exemple din practica judiciara.

Desi se recomanda precum un curs destinat celor care studiaza materia dreptului penal, lucrarea Drept penal. Partea speciala. Infractiuni contra persoanei. Infractiuni contra patrimoniului este deopotriva folositoare si practicienilor dreptului, tocmai datorita modului de abordare al materiei.
Teodor Manea

Activitate profesionala: Este procuror la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, Directia Nationala Anticoruptie, lector universitar in cadrul Facultatii de Drept a Academiei de Studii Economice din Bucuresti, expert colaborator al Institutului National al Magistraturii  – in cadrul proiectului „Justitia 2020: profesionalism si integritate” cod SIPOCA 453, cod MySMIS2014+118978, finantat in cadrul Programului Operational Capacitate Administrativa (POCA) 2014-2020 – si formator colaborator al Scolii Nationale de Grefieri.

A participat in cadrul mai multor comisii pentru concursurile organizate la nivelul Consiliului Superior al Magistraturii si Institutului National al Magistraturii.

Publicatii: A elaborat in calitate de autor sau coautor multiple lucrari de specialitate, printre care: Codul penal, Comentariu pe articole, Editiile I (2014), II (2016) si III (2020), Ed. C.H. Beck, Bucuresti – (coautor); Codul de procedura penala comentat, ed. a 3-a revizuita si adaugita, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2017 (coautor); Infractiuni contra libertatii religioase si respectului datorat persoanelor decedate, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2022; Infractiunile electorale, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2017; Acordul de recunoastere a vinovatiei, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2015 (coautor); Violenta impotriva animalelor, Dispozitiile art. 25 din Legea nr. 205/2004 privind protectia animalelor comentate si adnotate, Practica judiciara recenta, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2020 (coautor).

Catalin-Nicolae Constantinescu-Maruntel

Studii: A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti in anul 2014, iar din anul 2021 este doctor in drept al Universitatii din Bucuresti.

Activitate profesionala: Este procuror la Parchetul de pe langa Judecatoria Galati si membru in colegiul de redactie al revistei Curierul Judiciar, incepand cu numarul 10/2021 (30 octombrie), pentru sectiunea Drepturile Omului. Intre anii 2014-2021 a fost asistent universitar asociat la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti.

Publicatii: Printre ultimele publicatii amintim: Infractiuni contra umanitatii si genocidul, ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2022; Admiterea in magistratura si in avocatura. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns. Vol. II – Drept penal, Drept procesual penal, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2021; Rumunia, sectiune in volumul colectiv Paweł Czarnecki, Andrzej Światłowski (red.), Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta?, Varsovia, C.H. Beck, 2021; coautor al sectiunilor dedicate decanilor Constantin Rarincesu, Grigore Ripeanu si Ioan Ceterchi in coord. Flavius Baias, Paul Pop, Stefan Bogrea, Vlad-Cristian Soare, Albumul decanilor, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2019; A Few Remarks on the Role of the Principle of Legality in the Romanian Legal System, coautor alaturi de Teodor Manea, in Law Review, vol. XII, nr. 1, 2022; Un studiu al infractiunilor electorale ca infractiuni politice antisistemice, coautor alaturi de Teodor Manea (ed.coord.), in Curierul Judiciar nr. 2/2021, numar dedicat Procedurilor Electorale; Quelques points concernant la relation entre les normes juridiques et les normes éthiques dans la vie universitaire roumaine, in Analele Universitatii din Bucuresti – Seria Drept, Forum Juridic, nr. 1, 2021.

Horia Serban Tiugan

Studii: A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti, iar in anul 2020 a obtinut diploma de master in Stiinte penale in cadrul aceleiasi facultati.

Activitate profesionala: Este procuror stagiar la Parchetul de pe langa Judecatoria Galati.

Publicatii:  Dintre publicatii amintim: Criminologie, Ed. ASE, Bucuresti, 2021 (coautor); Vagabondajul si cersetoria. Intre politica penala a mizeriei si mizeria politicii penale, in Curierul Judiciar nr. 5/2020, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2020; HINTERMANN & FRONTMANN. Controlul asupra faptei si teoria Organisationsherrschaft in contextul infractiunii de corupere a alegatorilor, in Curierul Judiciar nr. 2/2021 dedicat Procedurilor Electorale, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2021.