Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 /// Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Hamangiu Drept penal. Partea generala. Caiet de seminar - Lavinia Valeria Lefterache, Cristian Mitrache, George-Alexandru Lazar

90,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Lavinia Valeria Lefterache, Cristian Mitrache, George-Alexandru Lazar

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1976-0

Cod Produs: 9786062719760 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
  • Cuvant inainte
Lucrarea Drept penal. Partea generala. Caiet de seminar este redactata de cadre didactice de la Departamentul de Drept penal al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti, care au ca specializare materia de studiu Drept penal – partea generala.

Institutiile juridice din Partea generala a Codului penal sunt prezentate intr-o maniera schematica, ce are ca scop facilitarea intelegerii trasaturilor fundamentale si a conditiilor in care acestea isi produc efectele. Aspectele teoretice sunt completate de intrebari recapitulative care includ referiri la o jurisprudenta extrem de diversa a Curtii Constitutionale, a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (recursuri in interesul legii si decizii privind dezlegarea unor chestiuni de drept in materie penala) si a instantelor de judecata.

Cartea Drept penal. Partea generala. Caiet de seminar este destinata in primul rand studentilor din anul II, in vederea recapitularii cunostintelor teoretice, insa, prin numarul mare de scheme si intrebari recapitulative (peste 200 de scheme si peste 500 de intrebari tip grila de la examene, concursuri si din lucrari scrise la disciplina Drept penal – partea generala), este utila si celor care se pregatesc sa sustina un examen la aceasta materie.
  • Drept penal. Partea generala. Caiet de seminar - Lavinia Valeria Lefterache, Cristian Mitrache, George-Alexandru Lazar

Dr. Lavinia Valeria LEFTERACHE este judecator la Sectia penala a Inaltei Curti de Casatie si Justitie si profesor universitar la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti.
Dr. Cristian MITRACHE este conferentiar universitar la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti, fiind directorul Departamentului de drept penal al acestei facultati, si avocat in Baroul Bucuresti.
Dr. George Alexandru LAZAR este judecator la Judecatoria Sectorului 4 Bucuresti si colaborator extern al Departamentului de Drept penal al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti, fiind titular de seminar la materia Drept penal – partea generala.
Dorel HERINEAN este avocat in Baroul Bucuresti, doctorand al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti si colaborator asociat la materia Drept penal – partea generala in cadrul aceleiasi facultati, Departamentul de Drept penal.
Ionut-Gabriel VISINESCU este judecator la Sectia penala a Judecatoriei Sectorului 5 Bucuresti, doctorand al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti si colaborator extern al aceleiasi facultati, Departamentul de Drept penal, fiind titular de seminar la materia Drept penal – partea generala.
George Cristian IOAN este judecator, doctorand al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti si colaborator in cadrul aceleiasi facultati, Departamentul de Drept penal.
Stefana-Iuliana SOROHAN este judecator, doctorand al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti si colaborator in cadrul aceleiasi facultati, Departamentul de drept penal.
Marius-Georgel SIMA este judecator, doctorand al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti si colaborator in cadrul aceleiasi facultati, Departamentul de Drept penal.

www.editurauniversitara.ro

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!