Editura Hamangiu Drept constitutional si institutii politice. Volumul I. Editia a VII-a, revizuita - Marieta Safta

58,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Marieta Safta

Editia: a 7-a, revizuita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1843-5

Cod Produs: 9786062718435 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aflat deja la a 7-a editie, mereu revizuit, adaugit si imbunatatit, cursul de Drept constitutional si institutii politice al dnei Marieta Safta este o lucrare adresata cu precadere studentilor din invatamantul juridic, dar si oricarei alte persoane interesate de materia dreptului constitutional. Prin caracterul sau pronuntat practic – gratie trimiterilor, extraselor si fragmentelor din jurisprudenta Curtii Constitutionale, a Curtii Europene a Drepturilor Omului si a Curtii de Justitie a Uniunii Europene care insotesc la tot pasul expunerea teoretica – aceasta carte poate fi un instrument util si practicienilor din domeniul juridic.

Volumul I. Teoria generala a dreptului constitutional. Drepturi si libertati prezinta institutiile si temele specifice semestrului I de studiu la disciplina Drept constitutional si institutii politice, precum teoria dreptului constitutional, teoria constitutiei si a constitutionalismului, statutul constitutional al omului si al cetateanului – cu o analiza ampla asupra cetateniei, drepturilor, libertatilor si indatoririlor cetatenilor – toate acestea tratate in contextul dinamicii raporturilor dintre ordinea juridica nationala si cea internationala, respectiv cea europeana.
  • Drept constitutional si institutii politice. Volumul I. Editia a VII-a, revizuita - Marieta Safta

Este magistrat‑asistent al Curtii Constitutionale a Romaniei, din anul 2003, si prim magistrat‑asistent al acestei institutii, din anul 2010. A fost agent de legatura al Curtii Constitutionale la Comisia de la Venetia, in perioada 2012 2017, si secretar de stat la Ministerul Justitiei, in perioada 2017 2018. In prezent este Conferentiar universitar doctor la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii „Titu Maiorescu” din Bucuresti, titular la disciplinele Drept constitutional si Institutii politice si cadru didactic asociat la Academia de Studii Economice din Bucuresti – Facultatea de Drept. Este, de asemenea, fondator al Revistei de drept constitutional.

Autor si coautor de carti si articole de specialitate in domeniul dreptului constitutional si penal, dintre care amintim: Drept constitutional si institutii politice. Vol. II. Institutii politice, 4 editii, 2015, 2017, 2020 si 2022 (autor); Fise de drept constitutional. Vol. I, (coautor), 2020;  Drept constitutional si institutii politice. Teoria generala a dreptului constitutional. Drepturi si libertati, vol. I, 6 editii, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019 si 2020 (autor); Contenciosul constitutional, 2020 (coautor); Curs de contencios constitutional, 2017 (coautor); The dialogue of constitutional judges, 2016 (coautor); Ghid de admisibilitate la Curtea Constitutionala a Romaniei, 2016 si 2020 (coautor); Constitutia Romaniei. Decizii CCR, hotarari C.E.D.O., hotarari C.J.U.E., legislatie conexa, 3 editii, 2015, 2016, 2019 (coautor); Explicatiile Noului Cod penal, vol. III, 2015 (coautor); Explicatiile noului Cod penal, vol. IV, 2015 (coautor); Dialogul judecatorilor constitutionali, 2015 (coautor);  Constitutionalizarea dreptului penal, in Analele Universitatii Bucuresti, Supliment, 2014 (coautor); Forme ale dialogului judiciar intre Curtile Constitutionale, in Dreptul nr. 6/2013 (coautor); Le rôle de la Cour Constitutionnelle dans la consolidation du régime juridique des professions libérales en Roumanie, in Revue Européenne de Droit Social nr. 1/2013, vol. XVIII; Justitia Constitutionala. Functii si raporturi cu celelalte autoritati publice, 2012 (coautor); Le rôle de la Cour Constitutionnelle dans la consolidation de l’État de droit, in Revue Est Europa nr. 2/2012; La relazione tra la Corte Costituzionale romena ed il potere esecutivo, in Diritto pubblico comparato ed europeo nr. 1/2011 (autor).

actualizat ianuarie 2022