Editura Universul Juridic Admiterea in magistratura si in avocatura. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns. Volumul II 2022. Drept procesual civil. Editia a IV-a - Roxana Dan, Laura-Cristina Carcia, Ser

Editura: Universul Juridic

Autor: Roxana Dan, Laura-Cristina Carcia, Sergiu Carlan

Editia: a 4-a

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1086-9

Cod Produs: 9786063910869 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Subiectele selectate, respectand structura examenelor pe care se bazeaza astazi concursurile de admitere in profesiile juridice, la care se adauga si explicatiile tuturor variantelor de raspuns, vor permite simularea examenelor/concursurilor de admitere in profesiile juridice, precum si gestionarea emotiilor specifice acestora.

Lucrarea cuprinde subiectele date la concursurile/examenele de admitere in profesiile juridice din ultimii ani, pentru disciplina de concurs/examen Drept procesual civil (admitere INM/magistratura 2016-2021; admitere Barou stagiari/definitivi 2016-2022; absolvire INPPA 2019).

Subiectele contin explicatii ale tuturor variantelor de raspuns, avandu-se in vedere:

- solutionarile contestatiilor la baremul de notare si evaluare;

- modificarile legislative si dispozitiile legale in vigoare;

- decizii ale Curtii Constitutionale, recursuri in interesul legii, doctrina etc.

Explicatiile sunt pozitionate la finalul fiecarui chestionar anual, permitandu-se astfel o verificare reala a cunostintelor, precum si o simulare a punctajului.

Realizata de un colectiv de autori cu mare experienta, format din judecatori si cadre didactice care predau la facultati de drept de prestigiu din tara, lucrarea Admiterea in magistratura si in avocatura. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns. Vol. II – Drept procesual civil este utila candidatilor la examenele de admitere in profesiile juridice, pentru concursul de admitere in magistratura, pentru examenele de admitere in profesia de avocat, de definitivare sau promovare, precum si studentilor facultatilor de drept, pentru examenul de licenta.
  • Admiterea in magistratura si in avocatura. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns. Volumul II 2022. Drept procesual civil. Editia a IV-a - Roxana Dan, Laura-Cristina Carcia, Ser

Roxana Dan

Formare profesionala
- 2007-2011 – Diploma de licenta, Facultatea de Drept, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca;
- 2012-2013 – studii universitare de masterat, disciplina Drept penal, Facultatea de Drept, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca;
- 2017-prezent – studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca.

Activitate profesionala
- 2013-prezent – cadru didactic asociat la materia Drept procesual civil, Facultatea de Drept, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca;
- 31 octombrie 2013-1 februarie 2014 – visiting judge la Curtea Europeana a Drepturilor Omului; - 2015-2017 – judecator la Judecatoria Targu Mures;
- 2013-2015, 2017-prezent – judecator cu grad de tribunal, functioneaza efectiv la Judecatoria Cluj-Napoca;
- 2018-prezent – Presedintele Sectiei civile a Judecatoriei Cluj-Napoca.

Activitate stiintifica
- Rejudecarea dupa o condamnare in lipsa, o procedura iluzorie. Studiu asupra compatibilitatii institutiei prevazute de art. 5221 din Codul de procedura penala cu standardele Curtii Europene a Drepturilor Omului in materie, in Caiete de Drept Penal nr. 4/2012;
- Probleme ivite in practica instantelor de judecata in legatura cu aplicarea noului Cod de procedura civila si a legilor conexe, in Revista Romana de Drept al Afacerilor nr. 8/2013 (in coautorat cu Mihai Ivanciuc);
- Examen de practica judiciara in materia ordonantei de plata (art. 1013-1024 C. pr. civ.), in Revista Romana de Drept al Afacerilor nr. 4/2014 (in coautorat cu Mihai Ivanciuc);
- Scurte consideratii asupra reprezentarii conventionale a persoanelor juridice, in Revista Romana de Drept al Afacerilor nr. 3/2015;
- Admiterea in magistratura si in avocatura. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns, colectiv de autori, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2018 (coautor).

Laura-Cristina Carcia

Educatie si formare: doctorand, disciplina Drept procesual civil, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti; studii universitare de masterat, disciplina Cariera judiciara, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2004-2005).

Experienta profesionala: judecator, Tribunalul Ilfov (noiembrie 2011-prezent); judecator, Tribunalul Bucuresti (iunie 2010-noiembrie 2011); judecator, Judecatoria Cornetu (2008-iunie 2010).

Activitate de cercetare stiintifica: articole – Efectele deciziilor Inaltei Curti de Casatie si Justitie de respingere ca inadmisibile a sesizarilor in vederea pronuntarii unor hotarari prealabile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, in Studii si cercetari juridice europene, Conferinta internationala a doctoranzilor si studentilor in Drept, Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara, Centrul European de Studii si Cercetari Juridice, Ed. Universul Juridic, Timisoara, 2018; Formele recursului, in volumul Conferintei internationale a docto¬ranzilor si studentilor in Drept, Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara, Centrul European de Studii si Cercetari Juridice, Ed. Universul Juridic, Timisoara, 2019; Privire comparativa intre recursul in interesul legii si sesizarea Inaltei Curti de Casatie si Justitie in vederea pronuntarii unei hotarari prealabile pentru dezle¬garea unor chestiuni de drept, in Studii si cercetari juridice europene, Conferinta internationala a doctoranzilor in Drept, ed. a 12 a, Ed. Universul Juridic, Timisoara, 2020.