Statistică - teorie, aplicaţii, teste grilă

ISBN: 973-7787-75-7

Anul publicării: 2005

Autor: Gabriela Neacşu, Angela Popescu, George Goanţă

Cod Produs: SKU-69 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Prezentul volum se adresează, în primul rând, studenţilor de la facultăţile economice, dar este deosebit de util şi studenţilor de la alte facultăţi, ştiut fiind faptul că, statistica este o disciplină care pune la dispoziţie decidenţilor din toate domeniile (economic, social, medical, tehnic, sportiv, etc) metode şi metodologii de prelucrare a informaţiilor şi de prognoză a fenomenelor şi proceselor cercetate.

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti

• SC Astro Impex SRL- Bucuresti

• SC Nicol Cart SRL – Bucuresti

• SC Larry Cart SRL – Bucuresti

• SC Rolcris Impex SRL – Bucuresti

• SC Stand Agentie Difuzare Carte – Bucuresti

• SC Vox 2000 Com SRL – Bucuresti

• SC Maricom 94 SRL – Bucuresti

• SC Mario Fair Play Impex SRL – Bucuresti

Angela Popescu

Licenţiată în Ştiinţe Economice (1972) ASE Bucureşti, Drept Economic Administrativ (1980) Universitatea Bucureşti, Drept Juridic(1992) Universitatea Bucureşti. Doctor în economie ASE Bucureşti. Cercetări în domeniul economiei rurale, economiei subterane, merketingului agricol în România şi Uniunea Europeană, integrării agroalimentare, modelării proceselor economice şi sociale. Titular la disciplinele de statistică teoretică şi statistică economică la Universitatea Spiru Haret Bucureşti şi Braşov. Principalele cărţi publicate (singur autor): Statistică economică (2003) şi Statistică – aplicaţii şi teste grilă (2003), Statistica afacerilor (2001), Metode matematice şi financiare pentru managementul afacerilor (2001), Lucrări aplicative de statistică (2000).

George Goanţă Licenţiat în Ştiinţe Economice – A.S.E. Bucureşti, Facultatea de Calcul Economic şi Cibernetică Economică. Membru titular al Organizaţiei Mondiale pe probleme de învăţământ universitar şi educaţiei (sub egida ONU). Activitate didactică la Universitatea Spiru Haret din Craiova şi la Facultatea de Management Financiar Contabil şi Facultatea de Comerţ Exterior din Craiova. Activitate de conducere de peste 25 de ani la direcţia teritorială din cadrul Comisiei Naţionale pentru Statistică din Bucureşti. Principalele publicaţii (singur autor sau coautor) Statistică, Economia protecţiei mediului, Economia Silviculturii, Programarea liniară şi statistica matematică.
Gabriela Neacşu Licenţiată în Ştiinţe Economice Facultatea de Statistică, Cibernetică şi Informatică Economică (ASE -Bucureşti 1993). Doctorand la Facultatea Contabilitate şi Informatică gestionară din Constanţa. Activitate didactică şi de cercetare ştiinţifică cu rezultate semnificative în domeniul managementului şi a modelării proceselor economice. Publicaţii: Studii şi articole în domeniul managementului şi protecţiei mediului, managementul activităţii industriale.