Editura For You Speranta. Ghid de Activism Sacru – Andrew Harvey

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-639-074-3

Cod Produs: 9786066390743 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Speranta – Ghid de Activism Sacru este scrisa de Andrew Harvey, fondatorul Institutului de Activism Sacru. Este o carte care, desi ne prezinta adevarurile triste ale lumii in care traim, ne da speranta ca putem trece peste dificultatile vietii, gasind in noi puterea de a ne transforma, iar daca ne transformam pe noi, vom transforma, cu siguranta, si lumea.

Atragand atentia asupra situatiilor ce arata declinul omenirii (distrugerea mediului inconjurator, suprapopularea, dezvoltarea terorismului si fundamentalismului religios, pericolele sociale, climaterice si nu numai), Andrew Harvey ne arata ca oamenii au potentialul de a se schimba – si chiar au inceput sa schimbe, omenirea intrand intr-o perioada de profunda transformare, atat de necesara.

Personalitati precum Parintele Bede Griffith, Dalai Lama, Maica Tereza si altii ne-au aratat, cu smerenie, ca se gaseste o raza de speranta chiar si in mijlocul celor mai intunecate experiente ale lumii. A fi Activist Sacru presupune, in opinia lui Andrew Harvey, a actiona pentru binele suprem al tuturor formelor de viata si pentru salvarea planetei, indiferent de orientarea religioasa, politica, sexuala. A fi Activist Sacru inseamna a actiona acum, pentru a lasa, la plecarea ta, o lume mai buna decat cea pe care ai gasit-o.

Presarata cu numeroase citate din Rumi, pilde, experiente personale, cartea este o lectura incantatoare, ale carei ecouri iti vor ramane multa vreme in suflet, deoarece Speranta este una dintre cartile care, intr-adevar, deschide inimi.