Editura Neverland Eticheta si protocol. Volumul II - Masa e servita: comunicare nonverbala. Ghid expres de bune maniere - Mariana Mion Pop

Editura: Neverland

Autor: Mariana Mion Pop

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-8390-98-7

Stoc limitat
Cod Produs: 9786068390987 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Cel de-al doilea volum din seria „Eticheta si protocol” ne atrage atentia asupra faptului ca nu conteaza doar ceea transmitem direct, ci si ceea ce transmitem indirect, prin comunicarea nonverbala. Modul in care folosim tacamurile, in care ne asezam la masa sau chiar in care lasam clasicul bacsis, spune la fel de multe despre noi precum o prima prezentare oficiala.

Volumul prezinta cele mai indicate moduri de a ne comporta in diverse ipostaze, imbinand metoda descriptiva, cu o serie de imagini explicative, dar si cu unele exemple de dialog ce detin o nuanta hazlie, pentru a usor procesul de dobandire a noilor cunostinte.

Daca intentia cititorului este de a isi imbunatati mesajele transmise nonverbal sau de a putea analiza si interpreta comportamentul altor persoane, volumul de fata reprezinta alegerea potrivita.
  • Eticheta si protocol. Volumul II - Masa e servita: comnicare nonvervala. Ghid expres de bune maniere - Mariana Mion Pop

Chestionar sau cuvant introductiv / 5
La magazin / 158
La curatatorie / 162
Cum folosim baia si W.C.-ul / 164

Arhimede sustinea: „Dati-mi un punct fix si voi rasturna lumea”. Asta i se poate intampla oricui, oricand. Dorinta   inseamna   putere.   Avem   nevoie   de   un   model, il dorim si fiecare il cautam.

Sunetul nu se propaga in vid; dorinta, prin vibratia ei, prin undele electromagnetice, da.

Deci, strigam degeaba dupa ajutor. Nimeni nu se indura de noi. Cel mult ne poate oferi „un punct fix”, asadar nu ne ramane altceva de facut decat sa muncim singuri ca sa confirmam ca putem „rasturna lumea”.

Fiecare poate pleca de undeva, fara mari si inalte universitati, constient fiind ca si Galileo Galilei a plecat de la elementele naturale existente pe Pamant inca de la facerea lumii: piatra, sfoara si lemnul.

Au fost de-ajuns trei elemente ca sa fie descoperite prima si a doua lege a miscarii. Dar si aici a fost nevoie de un element fundamental: inima. Punand la dispozitie timpul de bataie, inima a usurat munca lui Galilei si astfel a descoperit
„timpul”.

Deci, timpul ne va fi prieten bun pentru a invata, dovedind ca doar evolutia culturala poate sa ne deosebeasca de stramosii nostri.

Daca educatia s-ar putea cuibari in inima unui proton, a carui dimensiune este o zecime de miliardime dintr-un centimetru, ar fi foarte usor ca toti sa primim ceea ce au invatat stramosii nostri, apoi parintii nostri, iar acestia din urma ne vor transmite totul noua. Ar trebui sa invatam foarte putin, bazandu-ne pe zestrea stramoseasca. Dar lucrurile nu stau asa.

Omenirea se bazeaza pe cultura impusa, incepand cu cititul, scrisul si matematica in forma ei elementara.

Se poate vedea ca pe glob sunt oameni mai mult sau mai putin evoluati, mai mult sau mai putin preocupati de propria cultura si emancipare.

Dar daca am judeca dupa spusele astrologilor nostri, toti cei nascuti pe Pamant la aceeasi data ar trebui sa avem aceeasi soarta, aceeasi inteligenta, aceeasi situatie materiala. Adevarul este ca, din atatea milioane de oameni, unuia sau altuia i se potriveste doar partial zodiacul citit in ziare sau auzit la TV sau la radio, zi de zi.

Daca ar fi adevarat si ar trebui sa-i credem pe astrologi, ar urma sa facem afaceri numai dupa indicatiile lor. Si daca nu iese bine, sa-i dam in judecata. Am face bani cat cuprinde! Dar mintea omeneasca are capacitatea de a judeca si fiecare judeca in functie de educatia pe care si-o face singur. La inceput, avem o mica „intrare” din partea celor din jur, apoi trebuie sa prelucram propria „plasma” pentru a ne indeplini misiunea pe Pamant.

In cazul cartii de fata, fiecare primeste un „imput” pe care trebuie sa si-l insuseasca si sa-l perfectioneze.

Nu ajunge sa citesti doar un autor, ca sa-ti perfectionezi tema care te preocupa. Zeci de carti iti vor sari in ajutor. Fiecare este limitat in cunostinte, dar se invata chiar si din „prostia” altuia.

Este greu sa depistezi daca cel care a scris ceea ce tie ti se pare eronat a facut-o din nestiinta, din dorinta de a te dezinforma sau, pur si simplu, din calcul (in special in afaceri). Aici e „cheia” problemei.

Ca sa stii adevarul, STAI FATA IN FATA CU ADVER- SARUL. (Vezi „plasarea la masa”). Invata sa-l citesti. Cel ce te minte nu va reusi sa vorbeasca uitandu-se in ochii tai cu aceeasi sclipire ca atunci cand cineva iti spune sincer:
„dragostea mea”. Vibratiile corpului vorbesc fara sa minta.