Tehnici de redactare in presa scrisa

ISBN: 978-606-28-0767-2

DOI: 10.5682/9786062807672

Anul publicării: 2018

Autor: Alexandra Codau

Cod Produs: SKU-11671 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download
  • Cuprins

Lucrarea de fata se constituie intr-o introducere in tehnicile redactarii materialelor de presa scrisa si isi propune sa fie un instrument util atât studentilor din domeniul Stiintelor comunicarii, cât si practicienilor din mass-media. Conceput sub forma unui suport de curs, a unui manual, volumul ofera o serie de elemente teoretice de baza, structurate in capitole de sine statatoare, precum si sugestii si o paleta bogata de exemplificari din peisajul jurnalistic autohton, selectate din presa locala si nationala.

Lucrarea este conceputa intr-un stil accesibil si este orientata spre aspectele practice ale profesiei de jurnalist specializat in presa scrisa. Ideea centrala care urmareste fiecare capitol al acestui volum este aceea ca profesionalismul ramâne o garantie a jurnalismului de calitate si ca jurnalistii trebuie, in ciuda rutinei si a ritmului din ce in ce mai alert in care lucreaza, sa ramâna fideli valorii de informare, normelor deontologice specifice breslei din care fac parte si, nu in cele din urma, publicului suveran. Cu alte cuvinte, volumul militeaza pentru obligatia unui jurnalist de presa scrisa de a cultiva standarde profesionale cât mai inalte, opuse superficialitatii, amatorismului si chiar imposturii.

Presa scrisa nu se face, contrar miturilor care inca se vehiculeaza, nici dupa ureche si nici doar in baza unui talent scriitoricesc. Presa scrisa se face conform standardelor profesiei, cu precizie si rigoare. De aceea, consideram ca aceasta lucrare de tehnici de redactare a materialelor de presa scrisa este folositoare acelor studenti si acelor jurnalisti care isi doresc sa-si duca meseria cât mai aproape de perfectiune, având ca deziderat final calitatea informatiei transmise catre cititori.

Autoarea

• Tehnici de redactare in presa scrisa

Introducere/7

Capitolul 1. Cum tratam informatiile? Criteriile de stiricitate/ 9

Capitolul 2. Evenimentul de presa/ 17

2.1. Evenimente locale, nationale, internationale/36

Capitolul 3. Tipuri de constructie a textului jurnalistic/ 42

3.1. Tehnica piramidei inversate/ 51

Capitolul 4. Legatura dintre titluri si continut in presa scrisa/ 57

4.1. Clasificarea titlurilor/ 68

Capitolul 5. Sapoul. Functii si tipologii/ 78

Capitolul 6. Tehnici de acrosaj in textul de presa scrisa: intertitlul, subtitlul si supratitlul/ 86

Capitolul 7. Relatia text-context si extragerea esentialului/ 94

7.1. Incrucisarea surselor in textul jurnalistic/ 103

Capitolul 8. Gestionarea citatului si a parafrazarii in textul jurnalistic /107

8.1. Parafrazarea in textul de presa scrisa / 113

Capitolul 9. Obiectivitatea in textul jurnalistic /116

Bibliografie / 120

Alexandra Codau

Preda la specializarea Jurnalism din cadrul Facultatii de Litere a Universitatii „Ovidius” din Constanta, specializare pe care a absolvit-o in 2007. Este jurnalist cu o experienta de peste zece ani si a lucrat in cele mai importante redactii de presa scrisa si televiziune din Constanta. In prezent, colaboreaza cu reviste si platforme centrale.

In 2018, a publicat, la Editura Universitara, lucrarea „Limbajul presei scrise din România in contextul crizei mediatice”.