Societatea comerciala - Contracte, Cereri, Actiuni

Anul publicării: 2008

Autor: Carmen Todică, Iosif Robi Urs, Chiriac Manusaride

Cod Produs: SKU-233 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Editura Universitară lansează colecţia „Ghid juridic practic”, în cadrul căreia se înscrie seria lucrărilor aplicative pentru uzul tuturor categoriilor de jurişti (avocaţi, consilieri juridici, jurisconsulţi şi nu numai), al studenţilor în drept şi al celor de la facultăţile de ştiinţe economice, al întreprinderilor…

Prezenta lucrare, elaborată sub semnul etapelor pe care le parcurge, în evoluţie, o societate comercială indiferent de profil - uşurează considerabil consultarea ei. Iar dacă în succesiune logică, bine concepută, contractul comercial este alternat, cu toate genurile de cereri şi acţiuni posibile în justiţie, întăreşte convingerea că facilităţile pe care le oferă această lucrare de anvergură în literatura de specialitate, sunt de bun augur.

Dar, ceea ce mai trebuie subliniat, este faptul că în multitudinea actelor juridice înfăţişate în această lucrare, numeroase cereri şi acţiuni în justiţie poartă pecetea ineditului, iar un număr important de contracte supun atenţiei teoreticienilor şi practicienilor ştiinţei juridice propuneri de „lege ferenda” pledând pentru „igienizarea" textelor şi înlăturarea „clauzelor” stufoase şi evident inutile.

Editura Universitară consideră că lucrarea se recomandă şi prin prezenţa în „genericul” ei a unor personalităţi consacrate în materie.
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti