Rolul Curtii de Justitie a Uniunii Europene in procesul de interpretare si aplicare uniforma a dreptului Uniunii Europene

ISBN: 978-606-591-170-3

Anul publicării: 2011

Autor:

Ana Daniela Bobaru
Cod Produs: SKU-942 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Aceasta monografie constituie un ghid conceput si redactat pe intelesul tuturor de Ana Daniela Bobaru, asistent universitar in cadrul Universitatii "Constantin Brâncusi" din Târgu Jiu, doctorand in drept si mediator autorizat.

In sustinerea interesului manifestat pentru acest domeniu, Ana Daniela Bobaru expune evolutia si prezinta transformarile Curtii de Justitie a Uniunii Europene ce au avut loc de la infiintare si pâna in momentul de fata, analizeaza legislatia Uniunii Europene cu privire la tema supusa cercetarii, facând referire la noile reglementari aduse autoritatii judecatoresti a Uniunii de Tratatului de Reforma semnat de cele 27 de state la Lisabona, detaliaza principiile juridice fundamentale consacrate in jurisprudenta Curtii de Justitie de la Luxembourg, evidentiaza rolul autoritatii judecatoresti a Uniunii Europene, prin examinarea actiunilor cu care poate fi sesizata, cerceteaza problematica cu care se confrunta statele membre ale Uniunii in aplicarea si interpretarea dreptului Uniunii Europene.

Cartea este absolut necesara practicienilor dreptului - magistrati, avocati, consilieri juridici, functionari publici, expertilor in domeniu - cadre didactice universitare, cercetatori, precum si celor care studiaza dreptul - studenti, masteranzi, doctoranzi.

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti