Editura Curtea Veche Platon si un ornitorinc intra intr-un bar… Sa intelegem filozofia prin glume - Thomas Cathcart , Daniel Klein

Editura: Curtea Veche

Autor: Thomas Cathcart , Daniel Klein

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0906-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064409065 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Studentii care vin la cursurile de filozofie spera de obicei sa‑si poata face o idee cu privire la, sa zicem, sensul lumii si al vietii, dar constata ca un ins neglijent, in sacou si pantaloni care nu se potrivesc, urca la catedra si incepe sa le tina o lectie despre sensul «sensului». «Sa incepem cu inceputul», spune el. «Inainte de a raspunde la orice intrebare, fie ea mica sau mare, trebuie sa intelegem ce inseamna intrebarea in sine.» Ascultandu‑l fara prea mare tragere de inima, descoperim in scurt timp ca lucrurile pe care le spune insul in cauza sunt al naibii de interesante.“

Thomas Cathcart si Daniel Klein
  • Platon si un ornitorinc intra intr-un bar… Sa intelegem filozofia prin glume - Thomas Cathcart , Daniel Klein

Thomas Cathcart  a studiat teologia si a condus cateva organizatii medicale inainte sa scrie, impreuna cu Daniel Klein, amuzantul bestseller New York Times Platon si un ornitorinc intra intr-un bar..., care le-a adus autorilor notorietatea. Cei doi au cotinuat seria de carti in care explica filozofia prin glume, in paralel tinand prezentari si seminare in acelasi spirit ludic.

Thomas Cathcart locuieste in New York.

Daniel Klein a scris scenarii pentru comedianti ca Lily Tomlin si Flip Wilson si semneaza mai multe carti de fictiune si nonfictiune, de la thrillere la lucrari de popularizare a filozofiei. Impreuna cu Thomas Cathcart, si-a castigat notorietatea scriind bestsellerul New York Times Platon si un ornitorinc intra intr-un bar..., cei doi continuand apoi seria si sustinand in paralel prezentari si seminare in acelasi spirit ludic.

Daniel Klein locuieste in Massachusetts.

Thomas Cathcart si Daniel Klein