Editura Universitara Revista Forumul Judecatorilor - Nr. 3 / 2009

Anul publicării: 2009

Stoc epuizat
Cod Produs: 2065-8745-3-2009 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Revista Forumul Judecătorilor, editată de Forumul Judecătorilor din România, asociaţie a judecătorilor români, a fost lansată la 1 aprilie 2009, având o apariţie trimestrială.
Aceasta urmăreşte, în primul rând, să prezinte atitudinile judecătorilor români şi străini legate de funcţionarea şi necesitatea reformării sistemului judiciar, dar nu ocoleşte nici aspectele doctrinare sau jurisprudenţiale relevante. Tematica revistei se circumscrie ramurilor dreptului şi se adresează, în special, judecătorilor, procurorilor şi avocaţilor.
Revista colaborează cu GEMME - Grupul European al Judecătorilor care susţin Medierea (Groupement Européen des Magistrats pour la Médiation), Şcoala Naţională de Magistratură (École Nationale de la Magistrature) din Franţa, Centrul de Studii de Drept European, Institutul de Cercetări Juridice din cadrul Academiei Române, Institutul Naţional al Magistraturii, Consiliul Superior al Magistraturii, MEDEL - Magistrats européens pour la démocratie et les libertés.
În revistă au fost publicate, între altele, articole scrise de judecători şi procurori români şi străini - Cristina Ben Ezra, Alexandra Carmen Lăncrănjan, Iolanda Agafiţei, Claudia Prilogan, Dan Manea, Ciprian Coadă, Roxana Maria Lăcătuşu, Antoanela Florescu, Elena Blidaru, Paula Andrada Coţovanu, Ana-Maria Lucia Zaharia, Florin Mihăiţă Lavinia Lefterache, Narcis Violin Stoica, Marius Bulancea, Amalia-Cecilia Moleanu, Sergiu-Leon Rus, Sanda Lungu, Gabriela Calbureanu, Dragoş Călin, Ionuţ Militaru, Vlad Ţari, Lucian Cosmin Manoloiu şi Bogdan-Alex Arghir, respectiv Aleš Zalar, Gerald N. Rosenberg, Lon L. Fuller, Tamara Laliashvili, James E. McMillan, Carolyn E. Temin, Alex Kozinski, Joaquín Bayo-Delgado, Vito Monetti,  Eric Alt, Lord Justice Thomas, Béatrice Brenneur, Éric Battistoni, Marco Bouchard, Denis Salas, Johnathan Soeharno, Louise Otis, Jaime Octavio Cardona Ferreira, Alessandro Bruni, Christophe Strecker, Evgheni Georgiev, Robert M. Levy, Elena Highton Nolasco, Vahe Yengibaryan, Véronique Malbec, Vincent Vigneau, Edward K. Cheng şi John Lande.
Cele mai bune trei articole publicate în numerele revistei din anul 2009 au fost desemnate: Cristina Ben Ezra  Câteva aspecte privind formularea de către România a unei declaraţii de acceptare a jurisdicţiei CJCE de a pronunţa hotărâri preliminare în conformitate cu art. 35 alin. 3 TUE; Ionuţ Militaru, Dragoş Călin  Libertatea de exprimare a magistraţilor. Limite şi vulnerabilităţi; Joaquín Bayo-Delgado  Autoguvernarea instanţelor  modelul ierarhic (pe verticală) vs. modelul democratic (pe orizontală). Modelul spaniel.
Revista Forumul Judecătorilor este partener tradiţional al Centrului de Studii de Drept European din cadrul Institutului de Cercetări Juridice al Academiei Române (
www.csde.ro) pentru conferinţele organizate periodic la Academia Română.
Site-ul revistei
www.forumuljudecatorilor.ro cuprinde rezumatele articolelor publicate, interviuri şi un forum de discuţii.
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti