Editura Curtea Veche Stiinta increderii. Acordul emotional in cuplu - John Gottman

Editura: Curtea Veche

Autor: John Gottman

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0189-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064401892 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Oare inefabilul iubirii si taina relatiei dintre doi oameni pot fi traduse in cifre? John Gottman, psiholog clinician de renume si profesor emerit la Universitatea din Washington, Seattle, sustine ca da. Iar abordarea statistica si matematica nu este doar o ambitie stiintifica de cabinet, ci rezultatul a patruzeci de ani de munca. Gottman si echipa sa au dus relatia de cuplu in laborator, au studiat-o si au ajuns la concluzia ca increderea este acel element-cheie, cuantificabil, a carui prezenta sau absenta poate conduce la inflorirea sau, dimpotriva, la erodarea iubirii.

Mai mult, increderea poate fi cultivata prin metode a caror validitate a fost confirmata, printre altele, de acuratetea cu care Gottman a reusit sa anticipeze rata divorturilor pe o perioada data. Acordul emotional, spune el, este acela care poate regla climatul afectiv dintr-un cuplu, iar teoria pe care o construieste in jurul acestui concept este menita sa ii ajute pe parteneri sa se reconecteze unul cu celalalt, sa isi redobandeasca respectul, sa isi arate afectiunea si sa canalizeze energiile conflictului spre consolidarea unei relatii reusite. Maniera aplicata in care Gottman discuta dinamica specifica a relatiei face din Stiinta increderii o veritabila carte-reper atat pentru terapeuti, cat si pentru cuplurile care aspira sa isi inscrie povestea in durata.
  • Stiinta increderii. Acordul emotional in cuplu - John Gottman

John Gottman (n. 1942) este un reputat psiholog clinician, profesor emerit la Universitatea din Washington, Seattle si cel mai cunoscut cercetator american in domeniul relatiilor de cuplu, pe care le studiaza de mai bine de patru decenii. Prin observatii stiintifice directe si prin analize extensive ale dinamicii de cuplu, el a reusit sa faca predictii din ce in ce mai precise cu privire la stabilitatea in cuplu si la rata divorturilor, fiind recunoscut, in 2007, drept unul dintre cei mai influenti zece terapeuti ai ultimilor 25 de ani.

Gottman este fondator al Institutului Gottman, care propune o abordare a relatiilor bazata pe cercetarea stiintifica, si semneaza o serie de lucrari de referinta pentru studiul relatiilor de cuplu. A primit de-a lungul timpului numeroase distinctii din partea Institutului National de Sanatate Mintala din SUA, precum si din partea altor institutii si asociatii de psihologie din America.