Editura Curtea Veche Comunicarea defectuoasa. Abordarea eficienta a discutiilor. Editia a II-a - Sheila Heen, Bruce Patton, Douglas Stone

Editura: Curtea Veche

Autor: Sheila Heen , Bruce Patton , Douglas Stone

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0766-5

Cod Produs: 9786064407665 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Comunicarea defectuoasa se refera la orice problema pe care nu stim cum sa o abordam, de la a solicita o marire de salariu pana la a-i cere vecinului sa-si potoleasca intr-un fel cainele care latra intruna. Pentru solutionarea unor astfel de situatii, autorii ne propun strategii cu ajutorul carora sa aflflam ce gandeste interlocutorul, sa adresam intrebarile potrivite pentru a-i aflfla intentiile si sa cartografiem contributia celor implicati in problema cu care ne confruntam.
  • Comunicarea defectuoasa. Abordarea eficienta a discutiilor. Editia a II-a - Sheila Heen, Bruce Patton, Douglas Stone

Sheila Heen este autoare, educatoare si speaker de succes. Este lector universitar de drept la Harvard Law School, membru al Harvard Negotiation Project si co-fondator al Triad Consulting. Dupa absolvirea facultatii de drept, Heen s-a alaturat proiectului bazat pe teoria negocierilor pentru practicieni. Este cofondatoare a Triad Consulting Group, o firma globala de consultanta in domeniul educatiei si comunicarii corporative.

Bruce Patton a absolvit Dreptul la Harvard si tine cursuri de negociere, la aceeasi institutie, inca din 1981. In prezent, este director adjunct si cofondator al Proiectului de Negociere de la Harvard, precum si asociat la CMI/Vantage Partners LLC, o firma ce asigura servicii de consultanta pentru companii pe probleme de negociere, conflicte si relatii profesionale. Patton s-a implicat in procesul constitutional din Africa de Sud si in elaborarea unei rezolutii privitoare la conflictul ostatecilor americani din Iran din 1980. De asemenea, a contribuit la realizarea reformei educationale din SUA. Este coautor al bestsellerului Getting to Yes.

Douglas Stone (n.1958) a absolvit Dreptul la Harvard, lucrand apoi, timp de 10 ani, ca director-colaborator in cadrul Proiectului de Negociere de la Harvard.  In prezent, este lector la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Harvard si asociat la Triad Consulting Group, o firma de consultanta specializata in tehnici de negociere, comunicare si solutionarea conflictelor.
Stone asigura servicii de consiliere pentru universitati, cabinete de avocatura, institutii bancare, organizatii nonguvernamentale si intreprinderi mici si mari. A avut clienti din diverse parti ale lumii, precum Africa de Sud, Cipru, Coreea de Sud si Etiopia, iar articolele sale au aparut in publicatii ca The New York Times si Parents.