Editura Paralela 45 Copilasii „mamei lenese” merg bucurosi la scoala - Anna Bikova

Editura: Paralela 45

Autor: Anna Bikova

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3664-5

Cod Produs: 9789734736645 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pentru toti parintii care au copii de scoala primara
Si pentru cadrele didactice, de care avem atat de multa nevoie

Succesul e un cocktail preparat… jumatate din „natura“, jumatate din „cultura“. In functie de mediul in care este educat, copilul isi imbraca temperamentul intr-un caracter. Si, ne place sau nu, copiii sunt oglinda celor care i-au crescut.

De vreme ce ne dorim ca cei mici sa devina mai buni decat noi, e cazul sa colaboram – cu bunavointa si respect. Scoala nu poate face educatie de una singura. Si nici parintii nu pot tine locul profesorilor. Daca acasa copilul are parte de toleranta infinita, in clasa ii va fi greu sa-si controleze propriul comportament. Iar daca acasa e mustrat sever pentru notele primite, in clasa va deschide gura tot mai rar si mai temator.

Copilul isi doreste cu adevarat sa invete abia dupa ce capata increderea ca e capabil de asta. (Nu invers!) Dar cum ajunge sa aiba incredere in sine?

Prin dezvoltarea spiritului de explorator (ca sa nu se teama de greseli), prin conectare emotionala (ca sa aiba in bratele cui sa gaseasca solutii), prin respectarea tipului de personalitate (ca sa nu fi e mereu impins spre pasiuni care nu sunt ale lui) – ne spune Anna Bikova in cartea de fata. In caz contrar, tot ceea ce deprinde copilul este „neajutorarea invatata“.

Si mai exista o problema care necesita cooperare intre parinti si profesori: e prevazuta in Legea educatiei nationale sub numele de „bullying“. Este momentul sa luam atitudine in mod solidar. Daca acum stam cu mainile-n san, atunci cand propriul copil va ajunge sa fie urmatoarea victima nici pentru el nu va sari nimeni.

In sfarsit, o alta chestiune spinoasa pe care Anna Bikova ne-o aduce in atentie se refera la retelele sociale. Sta copilul toata ziua (si o buna parte din noapte!) cu nasul in telefon? Cum il readucem in viata reala? Si o fi bine sa-l monitorizam online fara oprire?

Anna Bikova ne ofera aici, cu intelepciune de profesor si duiosie de parinte, raspunsuri la nenumarate intrebari.
  • Copilasii „mamei lenese” merg bucurosi la scoala - Anna Bikova

Anna Bikova s-a nascut in 22 noiembrie 1977 in orasul Polevskoi din regiunea Sverdlovsk. In copilarie, mama sa, bibliotecara de meserie, lucra pana seara tarziu. O lua de la gradinita cu program prelungit si o tinea cu ea la serviciu pana la ora 20.00. Acolo, micuta Anna isi petrecea timpul citind carti si rasfoind reviste. Invata sa citeasca de la 4 ani si lectura cartilor ramane hobby-ul ei preferat.

Gandirea matematica o mosteneste de la tata, inginer proiectant. Dupa terminarea liceului, se muta in Ekaterinburg, unde locuieste si azi. Decizia de a urma cursurile facultatii de matematica a dezamagit-o pe profesoara de literatura (convinsa ca Anna va alege jurnalismul) si pe profesoara de desen (convinsa ca Anna va continua studiul desenului). Dupa 20 de ani, Anna Bikova se simte mai atrasa de literatura si de desen decat de matematica, dar nu regreta decizia luata, convinsa de ceea ce a spus Lomonosov, ca matematica pune ordine in gandire.

Dupa absolvire, preda matematica in ciclul gimnazial. Dupa nasterea primului copil, descopera ca psihologia copilului o intereseaza mai mult decat predarea matematicii. La scurt timp, da liceul pe gradinita, spre stupoarea colegilor, care nu au inteles de ce a renuntat la cariera infloritoare in invatamantul liceal pentru a fi o simpla educatoare.

Dupa nasterea celui de-al doilea copil in 2010 termina facultatea de psihologie si devine, astfel, psiholog, unul de succes. Anna Bikova este si o blogge-rita de succes