Limba si literatura romana - Comentarii, Sinteze, Notiuni de teorie literara, Notiuni de limba

ISBN: 978-973-749-342-2

Anul publicării: 2008

Autor: Constanţa Bărboi, Victor Lisman

Cod Produs: SKU-242 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de faţă se adresează elevilor de liceu din învăţământul de zi, seral şi la distanţă în vederea pregătirii la clasă, a examenului naţional de bacalaureat şi de admitere în învăţământul superior la facultăţile unde se susţin probe orale şi scrise la limba şi literatura română, la concursurile şcolare; este un instrument util în studiul individual al elevilor, în activitatea didactică a profesorilor şi învăţătorilor. La baza elaborării au stat operele literare studiate în liceu, spre a ajuta în felul acesta elevii la recapitularea literaturii române. S-au folosit surse bibliografice la zi, aflate, în majoritate, la îndemâna cadrelor didactice şi a elevilor şi, în primul rând manualelor şcolare. Parcurgând întreaga lucrare, elevii şi candidaţii la examene şi concursuri îşi vor îmbogăţi informaţia, ceea ce le va permite nu numai reproducerea unor cunoştinţe însuşite, ci şi completarea acestora, punând în evidenţă capacitatea intelectuală, imaginaţia, puterea de analiză şi sinteză, originalitatea interpretărilor, pentru o prezentare cât mai elevată la clasă, la examene, la concursuri.
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti