George Cosbuc, Octavian Goga - pagini alese - Continuitatea romantismului si a clasicismului ]n literatura romana

ISBN: 978-973-749-292-0

Anul publicării: 2008

Autor: Constanţa Bărboi

Cod Produs: SKU-232 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
În colecţia „Cartea pentru şcoală“, Editura Universitară oferă elevilor din învăţământul primar, gimnazial, liceal, arte şi meserii, cadrelor didactice, studenţilor, părinţilor, publicului larg interesat de cunoaşterea valorilor literaturii române lucrări auxiliare, în conformitate cu Programele şcolare de limba şi literatura română pentru învăţământul preuniversitar în vigoare.

Lucrările vor cuprinde: pagini alese de literatură română prevăzute pentru studiu, comentarii, sugestii, rezumate, analize literare, sinteze, personaje literare, aprecieri critice, noţiuni de teorie literară, teste de evaluare.

Prin conţinut, lucrările vin în sprijinul studiului la clasă, individual, în pregătirea şi susţinerea tezelor, testelor de evaluare, examenelor şi concursurilor şcolare.

Colecţia va cuprinde: V. Alecsandri, M. Eminescu, I.L.Caragiale, I. Creangă, I. Slavici, O. Goga-G. Coşbuc, Simbolismul românesc, Poezia secolului XX şi începutul secolului XXI, Proza, cu: basmul cult şi popular, povestirea, nuvela, schiţa, romanul; Dramaturgia, cu: drama, comedia, tragedia şi se va încheia cu un mic Dicţionar de literatură universală, care va include scriitori, opere referenţiale, personaje literare.
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti