Şcoala de azi, Şcoala de mâine - Simpozion internaţional, Ediţia a V-a, 6 mai 2011

ISBN: ISSN - 1844-6981

Anul publicării: 2011

Editia: V

Pagini:

Autor: --

Cod Produs: SKU-1001 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Formarea constiintelor individuale si colective s-a realizat dintotdeauna in modul cel  mai consistent prin educatie.  Scoala a fost spatiul cultural unde s-au invatat limba, istoria si geografia nationala, dar si un mediu pentru socializarea precoce. Prin instruire, viitorii cetateni sunt sensibilizati catre spirit civic si loialitate, catre valori.

Scoala care reuseste sa transmita valori, sa formeze competente, sa schimbe mentalitati devine centrul spiritual al comunitatii in care exista. Credinta noastra, a tuturor cadrelor didactice din Scoala nr. 114 “Principesa Margareta”, este ca putem schimba mentalitati oferind copiilor si, prin ei, membrilor comunitatii locale nu numai modele moderne de invatamant, ci si modele de comportament.

Constienti de faptul ca reprezentam modele pentru elevi, incercam mereu sa ne autoperfectionam si prin contact cu experienta altor cadre didactice din tara si din strainatate. Experienta castigata in timp pe parcursul implementarii unor proiecte nationale si europene ne-a ajutat sa organizam timp de patru ani Simpozionul International “Scoala de azi, scoala de maine”. Am colaborat in acest an cu profesori din Romania, din Portugalia si Italia. Prin comparatie cu altii, ne-am identificat mai usor limitele, ramanerile in urma si  am putut  elabora strategii pentru depasirea cat mai rapida a acestora. Putem azi vorbi de existenta unei culturi organizationale proprii scolii noastre, recunoscuta si apreciata in comunitatea scolara din Bucuresti si pentru modelul de bune practici oferit de organizarea simpozionului.

Prof. DANIELA TURCSANYI-MANOLESCU,

Director Scoala Nr. 114 “Principesa Margareta”

www.editurauniversitara.ro