Misterele gravurilor editiei Maiorescu. Simboluri criptice

Cod Produs: SKU-1002 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download
  • Cuprins

Anul acesta se împlinesc 125 de ani de la apariţia primului volum de poezii eminesciene, carte cunoscută şi sub numele de ”Ediţia Maiorescu” (1883).

Detestat de Eminescu, acest volum, scos la Editura Librariei Socec & Comp., în lipsa şi, oarecum, fără consimţământul autorului, trezeşte şi azi unele nedumeriri. Modul în care au fost orânduite creaţiile lirice eminesciene de către Titu Maiorescu a iscat  multe semne de întrebare.

În absenţa unor explicaţii plauzibile din partea îngrijitorului Ediţiei Princeps, majoritatea interpretărilor s-au axat pe speculaţii de ordin estetic sau de altă natură, atribuind mentorului Junimii criterii de selecţie şi ordonare a poeziilor, care au devenit, odată cu trecerea timpului, adevărate axiome.

Nu vom insista asupra unor elemente deja cunoscute (privind cuprinsul, organizarea şi acurateţea textului), respectiv de tehnica tipografică (dimensiuni, format, tip de literă, calitatea hârtiei, model de legătură etc), ci vom extinde cercetarea asupra aspectelor subtile ale volumului (semne, imagini şi simboluri criptice, unele cu semnificaţie masonică), mai puţin sau chiar deloc analizate până în prezent.

Este evident că, din scoarţă în scoarţă, intregul volum al Ediţiei Princeps ascunde o concepţie de creaţie bine stăpânite atât de către editor, cât şi de grafician sau tipograf.

În ciuda tuturor aparenţelor, fiecare element component al volumului amintit are o logică proprie, nefiind lăsat nimic la voia întâmplării.

• Misterele gravurilor editiei Maiorescu. Simboluri criptice

Ediţia Princeps - semne şi consemne / 7