Mihai Eminescu - caracteristici statistice şi informaţionale

Autor: Ilie Torsan

Cod Produs: SKU-543 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Cercetarea matematică a poeziilor lui Eminescu are în ţara noastră o veche tradiţie.
Cercetările lui Dimitrie Macrea, asupra frecvenţei fonemelor în unele poezii ale lui Eminescu, din 1942, ca şi cercetările întreprinse în acelaşi domeniu de către D. Caracostea, tot în 1942, au loc cu cel puţin doi ani înainte de a apare în lume o carte dedicată metodelor statistice în stilistică.
Urmează o perioadă în care, utilizarea metodelor statistice în stilistică, a luat o anumită amploare, perioadă în care apar lucrări interesante din domeniu.
Printre alte lucrări apărute, reţinem interesanta cercetare întreprinsă de Luiza Seche, „Lexicul artistic eminescian în perspective statistice", Studii de limbă literară şi filologie, Ed. Acad. 1969, Tudor Vianu „Statistica lexicală şi o problemă a vocabularului eminescian", Limba română, anul VIII, 1959, Solomon Marcus „Entropie et énergie poétique - avec application à trois poésies de Eminescu" din Cahiers de linguistique théorique et appliquée, vol. 4, 1967 şi multe alte lucrări de această factură.
Solomon Marcus, matematicianul implicat eficient în cercetări de factura celor amintite, referindu-se la perspectivele acestei investigaţii şi ce anume o împiedică încă să abordeze straturi mai profunde ale universului eminescian, încă în 1970 sublinia următoarele: „În primul rând - remarca matematicianului S. Marcus - trebuie să observăm că cercetarea prin metode matematice a poeziei lui Eminescu a fost întreprinsă până acum de matematicieni, ingineri şi lingvişti cu o pregătire relativ sumară în ceea ce priveşte înţelegerea fenomenului literar şi, uneori, cu o pregătire matematică destul de superficială. Nu s-au format încă cercetători specializaţi ai literaturii (critici sau istorici literari) care să-şi fi însuşit în acelaşi timp cultura matematică şi cibernetică şi o viziune modernă asupra fenomenului literar".
Care este situaţia prezentă în acest domeniu? Este dificil de a da un răspuns argumentat, dar se pare că lucrurile nu se găsesc la nivelul dorit şi posibil din moment ce astfel de lucrări sunt primite cu multe rezerve.

În lucrarea de faţă am analizat 25 de poezii eminesciene, pentru fiecare dintre ele studiind următoarele caracteristici:
-         frecvenţa literelor;
-         frecvenţele literelor ca iniţiale şi finale de cuvinte,
-         lungimea medie a versurilor,
-         numărul mediu de litere distincte pentru versuri,
-         valoarea medie e unui indicator pentru compararea redondanţelor,
-         structura rimelor,
-         analiza mulţimilor formate din cuvintele aparţinând sectorului terminologiei naturii, care, după Tudor Vianu, este prezent mai ales în poeziile din perioada maturităţii.

Deoarece mai importante decât aplicaţiile directe ale stilisticii statistice la poezia lui Eminescu, par a fi aplicaţiile  teoriei  probabilităţilor  prin intermediul conceptelor de teoria informaţiei, ne-am referit şi la aceste aplicaţii.
În acest sens, pentru mulţimile studiate - poezia în totalitate, mulţimile formate din literele iniţiale, respectiv finale, de cuvinte, mulţimea cuvintelor rime, au fost calculate energia informaţională şi entropia.

• Mihai Eminescu - caracteristici statistice şi informaţionale

Ilie Torsan