Editura ALL Psihocardiologie - Ioan-Bradu Iamandescu, Crina Julieta Sinescu

ISBN: 978-606-587-367-4

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786065873674 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Psihocardiologia constituie o aparitie editoriala inedita in literatura medicala si psihologica romaneasca, evidentiind o relatie legitima si plina de aplicatii practice intre cele doua specialitati.

Asocierea reusita intre doua personalitati – profesorii Ioan-Bradu Iamandescu si Crina Julieta Sinescu de la Umf „Carol Davila“, Bucuresti – a facut posibila realizarea acestei lucrari de mare amploare care abordeaza domeniul psihocardiologiei.

Profesorul Ioan-Bradu Iamandescu, personalitate a medicinei academice romanesti, primul profesor de Psihologie medicala si Psihosomatica, s-a remarcat prin contributii deosebite la statutul psihocardiologiei ca o ramura distincta a psihosomaticii, cu un cadru nosologic binde definit si cunoscut. El se numara printre marile personalitati care s-au preocupat de imbunatatirea invatamantului clinic bazat pe o gandire moderna de orientare biopsihosociala in practica medicinei.

Prezenta binecunoscuta in cardiologia din tara noastra, prof. dr. Crina Julieta Sinescu a dovedit deplina intelegere pentru problematica psihocardiologiei, incurajand si participand la realizarea unor cercetari referitoare la etiopatogenia psihosomatica a hipertensiunii arteriale si a bolii cardiace ischemice, desfasurate in clinica pe care o conduce la spitalul „Bagdasar-Arseni“. A oferit numeroase sugestii rezultate din observatia clinica psihologilor cu care a elaborat in comun cateva capitole ale acestei carti.

Lucrarea se adreseaza in primul rand psihologilor clinicieni si corpului medical – in special cardiologilor, internistilor si medicilor de familie – dar si publicului larg, care cuprinde un mare numar de bolnavi cardiaci, inclusiv aceia „in devenire“, ce ar putea beneficia de cunostintele desprinse din paginile cartii spre a preveni sau incetini instalarea unei boli cardiace.
  • Psihocardiologie - Ioan-Bradu Iamandescu, Crina Julieta Sinescu