Editura Paralela 45 Matematica pentru implinirea fiintei umane - Francis Su

ISBN: 978-973-47-3434-4

Stoc limitat
Cod Produs: 9789734734344 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pentru matematicianul Francis Su, o societate fara pasiune fata de matematica este ca un oras fara concerte, parcuri sau muzee. Sa nu dai importanta matematicii inseamna sa te privezi de experienta uneia dintre cele mai frumoase idei ale umanitatii.

In aceasta carte profunda, scrisa pentru un public larg, dar mai ales pentru cei dezamagiti de experientele din trecut, un matematician si profesor premiat intretese parabole, puzzle-uri si reflectii personale pentru a arata cum matematica satisface nevoi umane de baza – cum ar fi jocul, frumusetea, libertatea, dreptatea si dragostea – si cultiva virtuti esentiale pentru implinirea umana. Aceste dorinte si virtuti, precum si povestile spuse aici dezvaluie modul intim in care matematica este legata de fiinta umana. Unele lectii provin de la oameni care s-au zbatut, inclusiv Simone Weil, ale carei contributii matematice au fost umbrite de cele ale fratelui sau, si Christopher Jackson, care a descoperit matematica pe cand era detinut intr-o inchisoare federala. Scrisorile lui Christopher catre autor, care apar in toata cartea, arata cum aceasta cautare intelectuala poate – si trebuie – sa fie deschisa tuturor.

„O carte buna este una care iti procura placere. O carte exceptionala este o oglinda care ne ajuta sa vedem cu mai multa claritate, atat pe noi, cat si lumea in care traim. Cartea lui Su este deopotriva o carte buna si o carte exceptionala.“

Asociatia Americana de Matematica
  • Matematica pentru implinirea fiintei umane - Francis Su