Editura Publica Capcana sfaturilor. Fii modest, ramai curios si schimba-ti stilul de leadership pentru totdeauna - Michael Bungay Stanier

Editura: Publica

Autor: Michael Bungay Stanier

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-460-3

Cod Produs: 9786067224603 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Buna! Sunt Michael, autorul. S-ar putea sa-mi stii cartea anterioara, Coaching zi de zi. A fost un bestseller neasteptat: peste 700 000 de copii vandute pana acum, peste 1 000 de recenzii de 5 stele pe Amazon (preferata mea e asta: „M-am chinuit sa citesc multe carti care si-ar dori sa fie ca aceasta”), bestseller Wall Street Journal, folosita de oameni si organizatii din toata lumea.

Acestea fiind spuse, m-am stresat mult cu urmatoarea carte. Cata presiune! Cata anticipatie! Dar iat-o: cred ca o sa-ti placa. Daca Coaching zi de zi spune „iata sapte intrebari esentiale ca sa semeni mai bine cu un coach”, Capcana sfaturilor te invata cum sa-ti schimbi comportamentul ca sa ramai curios putin mai mult. Aparent ar trebui sa fie usor, dar nu este. Trebuie sa-ti imblanzesti Monstrul Sfaturilor, acea parte a ta care sare sa ofere idei, opinii, sugestii si sfaturi. Si tocmai acest lucru sta la baza acestei carti. Insa exista si strategii specifice de coaching, care iti arata exact cum sa te concentrezi pe ceea ce conteaza mai mult. Exista instrumente care sa-ti faca irezistibile conversatiile, sesiunile de coaching si alte interactiuni. Exista chiar si resurse dincolo de carte in sine, precum un program gratuit de leadership pe un an, cu 52 de ganditori interesanti, diversi si provocatori.

In 2019, am fost numit cel mai bun lider de opinie din domeniul coachingului si am fost inclus pe lista scurta pentru premiul de coaching acordat de Thinkers50, „Premiile Oscar ale managementului”. Lucrarile mele au aparut in reviste ca HBR, Fast Company, Forbes si Inc., iar compania mea, Box of Crayons, a instruit peste 100 000 de persoane in ce priveste instrumentele si mentalitatea necesare pentru acest comportament esential de leadership: sa semeni mai mult cu un coach. Vei avea parte de toate aceste idei si experiente citind Capcana sfaturilor. Sunt sigur ca ti se va parea o buna investitie de timp si de bani. (Apropo, iti multumesc in avans pentru ca ai cumparat-o. Ma bucur sa stiu ca volumul meu a iesit in lume.)

Michael Bungay Stanier a facut pentru curiozitate ceea ce Brené Brown a facut pentru vulnerabilitate. Capcana sfaturilor este scrisa superb, o lectura rapida si placuta, dar cel mai important este ca te va transforma intr-un lider mult mai influent. — Dr. Thomas A. Kolditz, general de brigada in rezerva in Armata SUA, directorul Institutului Doerr de la Universitatea Rice

Michael Bungay Stanier a fost numit cel mai bun lider de opinie din lume in domeniul coachingului. Aceasta carte e unul dintre motivele pentru care este un campion al schimbarii (pentru oameni, echipe si organizatii) de la sfaturi la curiozitate. — Marshall Goldsmith, singurul dublu detinator al primei pozitii in topul Thinkers50 in domeniul leadershipului

Aceasta carte spune adevarul: cand cei mai buni lideri fac mai putin, obtin mai mult de la ceilalti. Insa poate fi dureros de greu sa inveti sa faci mai putin. Din fericire, Michael Bungay Stanier abordeaza provocarea cu claritatea si spiritul ascutit care ii sunt caracteristice, facand schimbarile grele sa devina mult mai usoare. — Liz Wiseman, autoarea Multipliers si Rookie Smarts

Majoritatea liderilor vor sa fie niste buni coachi, dar aceasta nu este o abilitate naturala. Capcana sfaturilor ajunge pana in miezul coachingului: sa fii modest si sa ramai curios. Cartea se citeste usor si rapid, se bazeaza pe stiinta si ofera instrumente practice pentru a-i ajuta pe lideri sa-si imblanzeasca Monstrul Sfaturilor si sa invete sa ofere coaching. — Dig Howitt, CEO si presedinte Cochlear
Michael Bungay Stanier (MBS) are darul de a transforma ideile mari si complexe in cunostinte practice si accesibile oamenilor obisnuiti, ajutandu-i sa devina forte ale binelui.
Cartile lui s-au vandut in peste un milion de copii, iar Coaching zi de zi a ajuns in topul listei de bestselleruri Wall Street Journal. Autorul a aparut pe blogurile si pe paginile de retele sociale ale unor lideri de opinie ca Seth Godin, Tim Ferriss si Brené Brown si a aparut la ABC, BBC, CBC, pe Ted.com si in nenumarate podcasturi, precum si in publicatii notabile, precum Harvard Business Review, Forbes, Inc. sau Fast Company.

Este fondatorul Box of Crayons, o companie de invatare si dezvoltare care ajuta organizatiile sa treaca de la actiune bazata pe sfaturi la transformare determinata de curiozitate. Echipa lui a instruit peste o jumatate de milion de oameni, pentru clienti ca Microsoft, Salesforce, TELUS si Gucci.

Inainte sa fondeze Box of Crayons, realizarile sale includeau publicarea unui articol academic  despre James Joyce si a unei nuvele in stil Harlequin, un rol minor in inventarea crustei umplute de la Pizza Hut, realizarea „unuia dintre cele mai rele whisky-uri single malt din  istorie” si 20 de minute petrecute scriind ceea ce a ramas viziunea globala a companiei GlaxoSmithKline mai bine de 20 de ani.

Fost bursier Rhodes, MBS este un australian care locuieste acum in Toronto, Canada.
Te poti alatura altor persoane hotarate sa devina o forta de schimbare la MBS.works