Editura Corint Zbor catre libertate - Kristen Fulton, Torben Kuhlmann

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-12879-7-3

Cod Produs: 9789731287973 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Peter s-a nascut intr-o Germanie impartita in doua si acolo unde traieste el, in partea de est, cei mici nu au o copilarie vesela, iar adultii nu se bucura de libertate.

Insa baietelul stie ca lucrurile nu vor ramane asa, caci parintii lui au un secret. In fiecare noapte, in podul casei, mama si tata tes un plan si… un balon!

Vor reusi sa zboare catre libertate?

Povestea adevarata a unui baietel, Peter Wetzel, si a curajoasei lui familii, care si-au riscat vietile de dragul libertatii, fugind din RDG intr-un balon cu aer cald – construit chiar de ei.

Indrazneata evadare a familiei Wetzel a adus speranta in sufletele a milioane de oameni. Iar acum, povestita de Kristen Fulton pe intelesul celor mici si ilustrata nespus de expresiv de inconfundabilul Torben Kuhlmann, va aduce istoria cu un pas mai aproape de copiii din ziua de azi.

La finalul cartii sunt cateva pagini in care este istorisita... povestea povestii. Intr-un text deosebit de interesant, autoarea descrie cum si-a gasit inspiratia pentru aceasta carte, cum a decurs intalnirea cu familia Wetzel si ofera un context istoric intregii povesti.

„Captivanta […]. Zbor catre libertate este plina de suspans si fermecator ilustrata.” Wall Street Journal

„Intamplarile din cartea aceasta par incredibile, dar s-au petrecut cu adevarat. Evadarea dramatica si zborul cutezator vor tine cititorii cu sufletul la gura […]. Zbor catre libertate ii va incuraja pe cei mici sa-si doreasca sa afle mai multe [despre Razboiul Rece].” School Library Journal

„Zbor catre libertate […] va starni cu siguranta curiozitatea in micii (si in marii!) cititori. […] O bijuterie, cartea aceasta aduce la viata un episod remarcabil din istoria recenta.” Booklist
  • Zbor catre libertate - Kristen Fulton, Torben Kuhlmann

Kristen Fulton scrie carti pentru copii si petrece mult timp plimbandu-se prin muzee ori prin locuri de o mare insemnatate istorica, cu un carnetel in mana, notandu-si tot felul de lucruri interesante. Locuieste in Florida, in Statele Unite ale Americii, insa mare parte din an calatoreste cu rulota, traversand tara in lung si in lat.

Torben Kuhlmann s-a nascut in anul 1982 si a studiat ilustratia si designul comunicarii la Universitatea pentru Stiinte Aplicate din Hamburg. Si-a finalizat studiile in anul 2012 cu cartea „Lindbergh – Povestea unui soricel zburator”, publicata la scurta vreme de editura NordSüd. Cartea a devenit rapid un bestseller, fiind tradusa deja in mai mult de douazeci de limbi. Urmatoarea aparitie a avut loc in 2014 si este vorba de cartea ilustrata „Orasul cartitei”. „Armstrong” este a treia carte ilustrata a lui Kuhlmann aparuta la editura NordSüd, aratand interesul sau deosebit pentru fascinanta istorie a aviatiei, precum si pasiunea pentru povestirile stiintifico-fantastice si de aventuri.

Vor reusi sa zboare catre libertate?