Editura Universitara The World is Mine. TWAU 2016

Carausu Andra
Try to make something positive out of everything! /63
Cazan Alexandru
Truth and friends/lies and self-seeking: Which one will prevail?
/ 67
Ungureanu Nicoleta
The World Around Us/ 233
Varlan Ana-Maria

Toate generatiile utilizeaza o sintagma aproape magica atunci cand vorbesc despre tineri. „Ei sunt altfel!” In definitiv pe vremea noastra nu era asa! Ar trebui sa ne gandim doar la tehnologii si la aparatele din jurul nostru si ar fi suficient. Istoricii atenti vin insa si ne spun ca multe lucruri erau la fel si pe vremea noastra, ca atat eroismul cat si faradelegea erau prezente, ca oamenii erau la fel sau poate mai emancipati, la fel de indrazneti sau de fricosi. Lumea este de fapt un film care in mare masura se repeta, dar este totodata si un spatiu in care schimbarile din decursul timpului fac ca noi sa fim aceiasi si totodata diferiti.
Este cert ca lumea din jurul nostru s-a schimbat si se schimba. Este evident acest lucru atunci cand privim descoperirile tehnologice la care am inceput sa avem un tot mai mare acces. Daca ne gandim doar la aparatele pe care la avem astazi cu noi peste tot o sa ni se para senzationale aceste diferente. In urma cu 25 de ani singurul aparat pe care il aveam asupra noastra era un banal ceas. Dar totusi, oare natura umana, valorile si principiile noastre se schimba la fel de rapid? In opinia mea o societate care nu se schimba se afla la apusul ei, dar una care isi schimba crezurile odata cu fiecare generatie este o societate care nu s-a nascut inca.
Cum vad eu lumea din jurul meu a fost o intrebare pe care o distinsa profesoara a avut inspiratia sa o puna studentilor ei. Cum vad niste tineri nu foarte iesiti din adolescenta lumea in care ei traiesc este o intrebare mai grea decat ni se pare. Desigur, multi dintre acesti tineri vad lumea cu ochii parintilor lor, cu ochelarii sau cu lupa dascalilor lor, multi o vad cu bune si rele asa cum societatea aceasta este prezentata astazi la televizor sau in mediul online. Este normal ca tinerii sa preia modelele din societatea in care s-au format sa isi doreasca acele valori in jurul carora au crescut. Cu toate acestea, fiecare generatie are totusi ceva diferit fata de cei dinaintea lor. Exista intotdeauna mai multa speranta, mai mult entuziasm, mai multa pasiune si mai putina blazare.
Tinerii tind sa aiba o puritate mai mare in privirea lor, o atitudine mai sfidatoare in fata obstacolelor, a blocajelor, a raului social.
Din acest motiv, societatile se pot dezvolta, pentru ca ele nu doar isi conserva valorile si principiile, ci si cauta mereu drumurile noi care te fac ca natiune sa mergi mai departe.
Este evident o provocare pentru orice tanar sau tanara sa scrie un eseu despre cum vede el sau ea lumea. Cred ca o provocare si mai mare este pentru cei care nu mai sunt tineri sa vada si sa inteleaga cum reprezentantii viitoarei elite a Romaniei vede lumea de astazi. Cred ca este mai important pentru noi sa vedem Romania prezentului prin ochii celor care vor construi prezentul viitorului nostru. Asta pentru a fi capabili sa intelegem unde putem ajunge, ce putem sa speram si cum putem sa ii ajutam astazi pentru ca ei sa poata sa vizeze si sa construiasca si ca, candva in viitor, la randul lor sa vegheze si ei la generatiile lor tinere care se pot si ele intreba cum vad lumea din jur.
Efortul doamnei Silvia Osman de a duce la bun sfarsit un astfel de proiect, de a lucra cu sute de studenti care s-au strans in jurul ei si al acestei idei este de apreciat in mod cu totul special.
Acest volum, la sfarsitul lecturii, va va da cu siguranta sentimental ca viitorul este mai bun decat impresia cultivata public astazi, aceasta colectie de eseuri va fi pentru unii dintre dumneavoastra balonul de oxigen de care aveati nevoie, ochelarii entuziasmului si curajului pe care uneori, noi cei mai varstnici, le-am pierdut.
Va recomand cu caldura o lectura atractiva, revigoranta si mult mai reflexiva de cat ati avea impresia la prima vedere. Alfred Bulai