Limba italiana – Curs intensiv

Anul publicării: 2006

Autor: Otilia Doroteea Borcia

Cod Produs: 9789737490933 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare – una dintre cele mai complexe apărute în ultimii ani în ţara noastră pe această temă – s-a născut din intenţia de a-i ajuta pe cei care vor să studieze limba italiană modernă, actuală, atât ca limbă de afaceri sau de lucru, cât şi ca limbă de acces la informaţiile turistice şi culturale. Ea prezintă diversele probleme din punct de vedere practic şi teoretic, folosind o metodă accelerată de învăţare şi aprofundare a limbii.
  • www.editurauniversitara.ro
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti

• SC Astro Impex SRL- Bucuresti

• SC Nicol Cart SRL – Bucuresti

• SC Larry Cart SRL – Bucuresti

• SC Rolcris Impex SRL – Bucuresti

• SC Stand Agentie Difuzare Carte – Bucuresti

• SC Vox 2000 Com SRL – Bucuresti

• SC Maricom 94 SRL – Bucuresti

• SC Mario Fair Play Impex SRL – Bucuresti

Otilia Doroteea Borcia

Conferenţiar universitar, titular la Univer­sitatea Creştină „Dimitrie Cantemir" şi cadru didactic asociat la Universitatea de Muzică şi la Academia de Arte din Bucureşti.
Predă Istoria literaturii italiene, Limba şi civilizaţia italiană şi Teoria şi tehnica traducerii.
Are o experienţă de traducător de peste 35 de ani în diferite domenii de activitate şi este autoarea mai multor cărţi, manuale şi cursuri universitare (Italiana intensivă, Limba italiană prin exerciţii — coautor: Adriana Lăzărescu, Percorsi cognitivi traduttoîogici, Particularităţi ale comicului în opera lui Carlo Goldoni, Crestomazìa della letteratura italiana dalle origini al Quattrocento) şi a două dicţionare italian-român şi român-italian. Semnează articole şi studii în ţară şi în străinătate.