Editura Corint Orasele. Primii 6000 de ani - Monica L. Smith

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-088-056-1

Cod Produs: 9786060880561 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In urma cu sase mii de ani nu existau orase pe planeta noastra. In prezent, peste jumatate din populatia lumii traieste in zone urbane, iar numarul orasenilor este in crestere. Punand cap la cap cunostinte din arheologie si istorie si propriile observatii asupra oraselor contemporane, Monica L. Smith explica aparitia primelor asezari urbane si legatura lor cu prezentul. Isi poarta cititorii intr-o calatorie prin lumea veche, la Tell Brak, in Siria zilelor noastre, la Teotihuacan si Tenochtitlan in Mexic, in siturile cercetate de ea in India, precum si in locuri bine cunoscute, precum Pompeii, Roma si Atena. Pe parcursul volumului, autoarea evidentiaza acele trasaturi ale asezarilor urbane care au asigurat inflorirea omenirii: dezvoltarea infrastructurii, ascensiunea intreprinzatoarei clase de mijloc si edificarea culturii consumului.

Orasele prezinta in detaliu aspecte ale vietii cotidiene in centrele urbane antice, folosind descoperiri arheologice pentru a demonstra ca insusirile irezistibile (si cele mai enervante) ale oraselor se regasesc inca de la inceputul existentei lor. Autoarea arata ca aparitia si evolutia oraselor a fost un proces inevitabil si totodata hotarator pentru asigurarea dominatiei globale a speciei noastre si ca orasele vor exista si pe viitor.

„Viata sociala si economica impreuna cu caracteristicile lor sunt mostenite de la inaintasii nostri, iar constrangerile biologice ne definesc ca specie. Placerea de a fi impreuna, de a ne bucura, de a inventa cu entuziasm, de a avea curaj sa infruntam pericolul ne ajuta sa gasim solutii noi pentru probleme cu care ne‑am confruntat dintotdeauna in orase, ne pot da curaj si ghida in viitor pentru a imagina formule noi ale existentei urbane. Cum vor arata urmatorii 6 000 de ani va depinde cel mai probabil de modul in care constientizam interventiile asupra mediului, ne reinventam si, de ce nu, ne temperam... neastamparul. Lucrarea reprezinta un discurs seducator asupra existentei orasului din perspectiva arheologica, o calatorie in timp care cauta raspunsuri la intrebari precise, cu dovezi ascunse de regula cel mai adanc si cu descoperiri care produc bucurie, dar si indoiala asupra celui mai delicat moment al existentei orasului – INCEPUTUL –, precum si asupra viitorului oraselor.” MONICA RADULESCU

„Iata o lectura obligatorie pentru orice cititor interesat sa inteleaga minunile oraselor si motivele pentru care ne fascineaza atat de mult.” ZAHI HAWASS, egiptolog
  • Orasele. Primii 6000 de ani - Monica L. Smith

MONICA L. SMITH, profesoara de antropologie, preda la Institute of the Environment and Sustainability din cadrul Universitatii din California, Los Angeles (UCLA). A absolvit summa cum laude studii de civilizatie clasica la Universitatea din California, Santa Barbara (1985), apoi un masterat in arheologie la UCLA (1988). A obtinut titlul de doctor in antropologie la Universitatea din Michigan (1997). Studiile postdoctorale le-a urmat la Universitatea din Arizona, Universitatea Metodista Sud-Estica si Smithsonian Institution. Si-a inceput cariera la catedra la Universitatea din Pittsburgh (2000). In prezent, conduce Catedra de Studii Indiene „Navin and Pratima Doshi” si South Asian Archaeology Laboratory din cadrul Institutului de Arheologie Cotsen. A intreprins sapaturi arheologice in Egipt, Anglia, India, Italia, Tunisia, Bangladesh, Turcia si Madagascar, cu finantare din partea unor institutii precum National Science Foundation, National Endowment for the Humanities, National Geographic Society. A publicat: The Archaeology of an Early Historic Town in Central India (2001), The Historic Period at Bandelier National Monument (2002), A Prehistory of Ordinary People (2010), Cities: The First 6,000 Years (2019).