Editura ALL Istoria universala. Volumul I. Preistoria si Antichitatea

ISBN: 978-606-587-029-1

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786065870291 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Istoria universala contine un studiu cronologic amanuntit al existentei omului pe pamant, inca de la originile sale. Datele si analizele istorice sunt sustinute de un bogat material grafic, de harti, scheme si ilustratii tiparite in conditii tehnice excelente.

Acest prim volum, Preistoria si Antichitatea, urmareste in detaliu rolul inventiilor tehnice in aparitia lui Homo sapiens si importanta primelor institutii sociale pentru nasterea marilor imperii din Antichitate. Descoperirea utilitatii aschiei rezultate din cioplirea pietrei si realizarea vaselor campaniforme, conturarea primelor rituri de trecere si inchegarea comunitatilor pe vaile raurilor reprezinta tot atatea etape in evolutia hominizilor catre revolutionarele epoci ale fierului si bronzului si catre splendoarea si maretia primelor culturi scrise.

Sedentarizarea creeaza valori si institutii sociale, multe dintre acestea valabile pana astazi, dar si primele deteriorari ireversibile ale mediului inconjurator si ale relatiilor interumane. Marile conflicte se vor naste in acelasi creuzet cu marile opere de cultura, stand deopotriva marturie pentru uriasele deplasari si intalniri ale populatiilor umane.
  • Istoria universala. Volumul I. Preistoria si Antichitatea