Editura Pro Universitaria Sighisoara in a doua jumatate a secolului al XIX-lea. Evolutii si realitati urbane - Rares Sorin Sopterean

Editura: Pro Universitaria

Autor: Rares Sorin Sopterean

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-26-1442-3

Cod Produs: 9786062614423 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In volumul de fata sunt scoase in evidenta transformarile pe care le cunoaste societatea transilvaneana in a doua jumatate a secolului al XIX-lea, stransul raport dintre diversitatea etnica, culturala si confesionala a provinciei. Subiectul tratat ajuta la realizarea unui tablou al Sighisoarei din perspectiva transformarilor pe care le regaseste sub cele trei regimuri ale epocii: neoabsolutism, liberalism si dualism. Totodata se regaseste o schita a orasului Sighisoara de la inceputuri pana la mijlocul secolului al XIX-lea, urmarind evolutia orasului, de la aspectele edilitare la aspecte sociale si culturale.
  • Sighisoara in a doua jumatate a secolului al XIX-lea. Evolutii si realitati urbane - Rares Sorin Sopterean

Sopterean Rares Sorin (n. 1992), cu studii de licenta si masterat in Istorie la Universitatea „Petru Maior” din Targu Mures, doctor in Filologie al Universitatii de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie „George Emil Palade” din Targu Mures. A contibuit cu studii si articole in cadrul urmatoarelor publicatii:

- In Revista „Jurnal of Romanian Literary studies” – JRLS Nr. 15 cu publicatia Dimitrie Cantemir, in the time and space of his age – 2018.

- Romanians and romanity in cadrul Conferintei internationale GIDNI 5 – 2018.

- The image of the fantastic in Istoria Ieroglifica in cadrul Conferintei internationale GIDNI 4 – 2017.

- In Revista „Jurnal of Romanian Literary studies” – JRLS Nr. 11 cu publicatia Etnografie si folclor in operele lui Dimitrie Cantemir - 2017.

- In Revista „Jurnal of Romanian Literary studies” – JRLS Nr. 12 cu publicatia Dimitrie Cantemir the culture sphere – 2017.

- Volum colectiv Imaginea fara frontiere, Editura EIKON, Bucuresti 2017.

- Revista familia in cadrul Conferintei Internationale LDMD 4 – 2016.

Activitate profesionala actuala: muzeograf in cadrul expozitiei muzeale Casa Breslelor din Sighisoara.

www.editurauniversitara.to