Editura Curtea Veche Legendele Egiptului antic - Roger Lancelyn Green

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0969-0

Cod Produs: 9786064409690 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Zei si zeite, inalti functionari sau simpli targoveti, printi si printese, creaturi monstruoase din adancurile lumii ori din inalturile cerurilor – pe toate le vei gasi in paginile acestei carti.

Incepand cu facerea lumii de catre Ra cel Stralucit si continuand cu popularea pamantului de catre urmasii lui, de la Isis si Osiris si pana in vremurile de stapanire ale unor mari faraoni, precum Khufu, Ramses si chiar Tutankhamon, lectura te va purta prin orase si asezari stravechi si iti va dezvalui originea unora dintre marile minuni ale lumii antice, printre care Piramidele din Giza si Sfinxul.
  • Legendele Egiptului antic - Roger Lancelyn Green

Roger Lancelyn Green (1918–1987) a fost un biograf si romancier britanic. Provenit dintr-o familie instarita, care i-a oferit o educatie aleasa, si-a descoperit pasiunea pentru lectura si mitologie inca din copilarie, cand isi petrecea mare parte din zi in bogata biblioteca a conacului in care locuia.

A avut de-a lungul timpului mai multe ocupatii, printre care actor, bibliotecar si profesor. Face parte din generatia lui J.R.R. Tolkien si C.S. Lewis (pe care l-a incurajat sa isi publice scrierile), alaturi de care a activat in clubul literar Inklings de la Oxford. Cartile sale au influentat operele mai multor scriitori contemporani celebri, precum Neil Gaiman si David Almond.

Lancelyn Green a repovestit, printre altele, miturile Greciei antice si ale Egiptului antic, saga nordicilor si aventurile lui Robin Hood. I-a venit ideea de a adapta legendele bravilor Cavaleri ai Mesei Rotunde intr-un moment in care nu existau versiuni pe intelesul copiilor, iar dupa aparitia ei, in 1953, cartea a fost bestseller mai bine de un deceniu.