Editura ALL Al treilea Reich - David G. Williamson

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786065870246 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ascensiunea si derapajele lui Hitler si ale partidului nazist

David G. Williamson reconstituie cu documente de epoca un fenomen istoric de proportii colosale si creeaza astfel o lucrare istorica de exceptie.

Al Treilea Reich (1933-1945) a avut un impact global, iar controversele privind acest moment inspaimantator din istoria mondiala sunt foarte aprinse. Actiunile sale de distrugere au functionat ca un catalizator pentru Razboiul Rece si au condus la divizarea Germaniei timp de 45 de ani. Au accelerat procesul de decolonizare si au stat la baza crearii statului Israel.

Autorul cerceteaza cu minutiozitate politicile interne si externe ale regimului nazist. Mai mult decat atat, analizeaza cauzele popularitatii lui Hitler si prezinta succesiunea evenimentelor care au provocat Holocaustul. Problema rasiala a dominat toate aspectele politicii naziste. Dictatorul si subordonatii sai au decis sa extermine minoritatile straine de pe teritoriul Germaniei, dar si persoanele de origine germana care sufereau de boli mintale sau aveau un handicap irecuperabil. Tinta lor de a crea un popor arian, care sa isi pastreze cu orice pret sanatatea si puritatea rasiala, a provocat suferinte cumplite si a condus la sfarsitul dezastruos al celui de-al Treilea Reich.

Lucrarea cuprinde harti, tabel cronologic, dictionar de personalitati, documente si interpretari detaliate.
  • Al treilea Reich - David G. Williamson

David G. Williamson este un istoric si politolog britanic.

A scris o multitudine de lucrari despre istoria moderna a Germaniei si a Europei. Mai exact, este specializat in istoria Germaniei din secolul al XIX-lea si din prima parte a secolului XX si in istoria militara a celui de-Al Doilea Razboi Mondial. Printre volumele sale se numara Asedierea Maltei, 1940-1942, Tradarea Poloniei: Invazia nazista si sovietica din 1939, Al Treilea Reich si Bismark si Germania.

Ascensiunea si derapajele lui Hitler si ale partidului nazist