Editura Hamangiu Piete de capital - Manole Ciprian Popa

ISBN: 978-606-27-1690-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062716905 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pietele de capital sunt apanajul profesionistilor comercianti, reprezentand cea mai complexa parte a dreptului comercial. Pe aceste piete, anumite entitati, nu numai societatile comerciale, ci si state sau autoritati publice, isi pot procura resursele financiare de care au nevoie prin mijloace specifice. Scopul reglementarilor aplicabile este de a incuraja investitorii sa-si plaseze economiile in instrumente financiare tranzactionate pe piata, stimuland astfel, ca mod principal de finantare a economiei, capitalismul actionarilor. Piata de capital beneficiaza de reglementari proprii, de o arhitectura institutionala proprie sub forma entitatilor reglementate, precum si de o autoritate proprie de reglementare, supraveghere si control a pietei, Autoritatea de Supraveghere Financiara (A.S.F.).

Lucrarea Piete de capital este structurata in VIII capitole si contine repere bibliografice si jurisprudentiale relevante. Pentru a facilita consultarea materialului bibliografic, acesta a fost prezentat la finalul fiecarui capitol. Capitolul I prezinta elementele introductive, notiunile si particularitatile materiei, iar Capitolul II latura institutionala a pietei de capital. Capitolul III trateaza emitentii si investitorii pe piata de capital, iar Capitolul IV speciile de titluri de valoare care se pot tranzactiona pe piata, respectiv instrumentele financiare, in special valorile mobiliare. Capitolul V are ca obiect tranzactiile bursiere cu instrumente financiare, iar Capitolul VI ofertele publice de valori mobiliare. Capitolul VII este dedicat protectiei actionarilor minoritari, iar Capitolul VIII  regulilor aplicabile grupurilor de societati pe piata de capital.

Cursul se adreseaza, in primul rand, studentilor in drept, structura sa raspunzand tematicii disciplinei studiate in cadrul Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti. Lucrarea poate fi utila si practicienilor dreptului, precum si tuturor celor interesati de reglementarile aplicabile pietelor de capital.
  • Piete de capital - Manole Ciprian Popa

Autorul este lector universitar in cadrul Departamentului de Drept Privat al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti, titular al disciplinelor Piete de capital si Drept comercial.

Studii:
A absolvit Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1996), iar mai apoi a urmat cursuri postuniversitare de perfectionare in specializarea Drept Privat la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti (1996-1997). A obtinut titlul de Doctor in drept al Academiei de Stiinte Economice din Bucuresti (2011) cu teza „Grupurile de societati si regimul lor juridic”.

Specializari, perfectionari:
Hawksmere, Marea Britanie – Negotiating, drafing and understanding international commercial agreements, Londra (3-5 octombrie 2001), Best practices for managing the international in-house legal department, Amsterdam (13-14 iunie 2002), Leading and managing an effective in-house legal department, Londra (1-2 decembrie 2003);
Management Center Europe, Belgia – The fundamentals of finance for non-financial managers, Bruxelles (13-17 ianuarie 2003);
The College of Law of England and Walles si International Bar Association (cursuri la distanta) – International Business Organization (ianuarie – septembrie 2004), International Mergers and Acquisitions (ianuarie – septembrie 2005), International Competition Law (iunie 2005 – martie 2006);
Executive Master of Business Adminstration, Institutul de Administratie Publica si a Afacerilor Bucuresti si Kennesaw State University, Michael J. Coles College of Business, S.U.A. (2004-2006).

Activitate: este avocat in cadrul Baroului Brasov, Uniunea Nationala a Barourilor din Romania (1996 – suspendat la cerere incepand cu 1 ianuarie 2015), membru al Asociatiei Romane de Drept si Afaceri Europene (2013), membru fondator al Institutului Roman de Drept comercial (2019).

Publicatii:
Autor al monografiei Grupurile de societati (2011) si a peste 25 de articole, studii si comunicari stiintifice in materia dreptului comercial si a pietei de capital, publicate in reviste de specialitate (Revista Romana de Drept al Afacerilor, Analele Universitatii din Bucuresti – Seria Drept, Revista Romana de Drept Privat, Curierul Judiciar, Revista de Drept Comercial Roman).