Test your business english vocabulary

ISBN: 978-973-749-717-8

Anul publicării: 2009

Autor: Alexander Hollinger

Cod Produs: SKU-354 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Lucrarea prezintă un vocabular din diferite arii tematice ale economiei – comerţ, comerţ internaţional, finanţe, contabilitate, corespondenţă de afaceri si contractuală, management, transporturi şi asigurări. În cadrul fiecărei teme se introduc cuvintele cheie, care apoi sunt prezentate într un context unde pot fi regăsite, alături de alte elemente lexicale, după care se recapitulează, adeseori sub forma rezolvării unor cuvinte încrucişate ce se referă în special la cuvinte practicate în cele două exerciţii anterioare. Frecvent sunt prezente şi exerciţii referitoare la colocaţii – combinaţii între cuvinte cu valenţă combinatorie ridicată. Lucrarea vine în ajutorul utilizatorului prin structura sa, cuvintele cerute fiind deductible prin metoda de găsire a corespondentului – matching exercise – apoi prin contextul oferit, unde elementele de coerenţă a textului sugerează soluţia adecvată, şi în fine prin recapitularea vocabularului esenţial pentru tema dată, de obicei prin rezolvarea unor cuvinte încrucişate. În vederea asigurării posibilităţii autocontrolului, în continuare este dată cheia exerciţiilor. În partea finală a fost inclus un vocabular englez român cuprinzând termenii de specialitate utilizaţi în lucrare.

• www.editurauniversitara.ro
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti

• SC Astro Impex SRL- Bucuresti