Editura Universitara Evaluarile nationale din perspectiva pedagogiei competentelor – Impact si consecinte. Partea a II-a - Abordari metodologico-experimentale - Laura Butaru

ISBN: 978-606-28-1087-0

DOI: 10.5682/9786062810870

Anul publicării: 2020

Editura: Editura Universitara

Autor: Laura Butaru

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062810863 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Lucrarea se achizitioneaza impreuna cu Partea I -  Evaluarile nationale din perspectiva pedagogiei competentelor – Impact si consecinte. Abordari teoretico-reflexivepretul unui set fiind de 60 de lei.

Acest al doilea volum, intitulat Evaluările Naționale din perspectiva pedagogiei competențelor-Impact și consecințe. Abordări metodologico-experimentale este parte integrantă a unui tot, a unei viziuni despre o componentă importantă a sistemului de învățământ, cea a evaluării.
Necesitatea unui demers metodologico-aplicativ privind problematica evaluării este justificată și prin faptul că, în prima parte, lucrarea abordează nu doar aspecte generale ale evaluării, ci surprinde și specificitatea Evaluărilor Naționale. Literatura psihopedagogică românească nu este suficient de generoasă, limitându-se, de cele mai multe ori, la analize diacronice sau comparative ale formelor de Evaluare Națională, respective ale rezultatelor școlare, de la o etapă istorică la alta, de la un sistem de învățământ la altul.
Criticile aduse școlii românești (avem in vedere structuri instituționale de la nivel central și local, profesorii, părinții, alte structuri care au tangență cu educația la nivel preuniversitar) sunt, deseori, determinate de evaluările școlare și, mai ales, de rezultatele școlare obținute la aceste evaluări naționale. În aceeași ordine de idei, rezultatele obținute de elevii români la evaluările internaționale subliniază necesitatea armonizării formelor de evaluare din sistemul nostru de învățământ cu cele europene.
Experimentul propus subliniază necesitatea formării și dezvoltării competențelor de evaluare la elevi, dar și la cadrele didactice, în vederea obținerii unor rezultate remarcabile în cadrul examenelor naționale. În plus, o astfel de abordare, din perspectiva pedagogiei competențelor, a condus la confirmarea unității, atât de necesară dintre evaluare și celelalte activități ale procesului instructiv-educativ: predare-învățare.

Se pare că regândirea unei noi arhitecturi curriculare, care să satisfacă nevoile sociale, trebuințele individuale este din ce în ce mai profundă și generată de evaluare.

• EVALUARILE NATIONALE DIN PERSPECTIVA PEDAGOGIEI COMPETENTELOR – IMPACT SI CONSECINTE. Partea a II-a - ABORDARI METODOLOGICO-EXPERIMENTALE.

Laura Butaru