Editura Universul Juridic Legea organizarii si exercitarii profesiei de avocat. Editia a II-a, revazuta si adaugita. Explicatii teoretice si practice (articolele 1 - 27) - Stefan Naubauer

Editura: Universul Juridic

Autor: Stefan Naubauer

Editia: a 2-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0864-4

Cod Produs: 9786063908644 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Aceasta noua editie trateaza majoritatea aspectelor importante reglementate de Legea nr. 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, revazute de autor prin filtrul experientei acumulate, cu observarea actelor normative modificatoare adoptate intre timp, inclusiv recenta Lege nr. 184/2021: principiile fundamentale, activitatile ce pot fi realizate de avocati, formele si modalitatile de exercitare a profesiei, situatia avocatilor straini, nedemnitatile, incompatibilitatile, interdictiile, primirea in profesie, stagiul profesional, dobandirea calitatii de avocat definitiv, tabloul avocatilor, exercitarea ilegala a avocaturii, suspendarea si incetarea calitatii de avocat.

In limitele articolelor analizate, editia a II-a este mult imbogatita, valorificand adnotarile pe care autorul le-a facut in decursul anilor pe marginea comentariilor initiale si reunind opiniile sale de actualitate exprimate din anul 2004 pana in prezent, o buna parte a lor fiind aduse acum pentru prima data in lumina tiparului.

Prin abordarea interprofesionala, lucrarea poate fi utila nu doar avocatilor, ci si altor practicieni ai dreptului. Totodata, explicatiile vor ajuta la studierea textelor Legii nr. 51/1995 de catre cei care se pregatesc in vederea sustinerii examenelor de primire in avocatura si absolvire a Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor.
  • Legea organizarii si exercitarii profesiei de avocat. Editia a II-a, revazuta si adaugita. Explicatii teoretice si practice (articolele 1 - 27) - Stefan Naubauer

Stefan Naubauer

Stefan Naubauer s-a nascut in anul 1977 la Pitesti, judetul Arges.

A obtinut licenta in stiinte juridice la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti (2002), absolvind ulterior cursuri postuniversitare de specializare (Institutii constitutionale si institutii politice, 2003), master (Drept social roman si european, 2005) si doctorat (Dreptul muncii, 2011, sub conducerea ilustrului Profesor Ion Traian Stefanescu).

In octombrie 2003 a inceput activitatea didactica in invatamantul superior ca asistent universitar asociat la Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative a Universitatii din Pitesti (disciplinele Drept procesual civil si Drept comercial). In anul 2008 s-a titularizat asistent universitar la Catedra de Drept a Academiei de Studii Economice din Bucuresti (disciplinele Dreptul muncii si Elemente de drept civil). Din anul 2010 este lector universitar la Facultatea de Drept a Universitatii “Nicolae Titulescu” din Bucuresti (disciplinele Institutii de drept civil, Institutii de drept procesual civil, Organizarea profesiilor liberale).

In ianuarie 2004 a devenit membru al Baroului Bucuresti, fiind inscris pe Tabloul avocatilor cu drept de exercitare a profesiei. Este titular al cabinetului individual de la dobandirea calitatii de avocat definitiv, specializat in litigii de munca.

Din anul 2005 are o activitate neintrerupta ca formator la Institutul National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor (I.N.P.P.A.), titular la disciplinele: Organizarea si etica profesiei de avocat; Drept civil si drept procesual civil. In anul 2010 a fost atestat formator la Institutul Notarial Roman.

A indeplinit functiile de director executiv adjunct al I.N.P.P.A. (2008-2012) si sef al Departamentului de Studii, Cercetari Juridice si Cooperare Internationala al acestui institut (2012-2017). A fost redactor sef al revistei Pandectele Romane, redactor sef adjunct al Revistei romane de dreptul muncii, fondator si redactor sef al Buletinului I.N.P.P.A., membru in Comitetul de redactie al revistei Dreptul editata de Uniunea Juristilor din Romania. In prezent este membru in Consiliul stiintific al revistei Dreptul si in Comitetul stiintific international al Challenges of the Knowledge Society.

In anul 2015 a fost ales membru supleant al Consiliului Baroului Bucuresti (responsabil cu resortul “Politici profesionale, apararea profesiei si contencios”), membru al Consiliului Uniunii Nationale a Barourilor din Romania (2015-2019, reales pentru al doilea mandat 2019-2023) si arbitru la Curtea de Arbitraj Profesional a Avocatilor (Baroul Bucuresti). In anul 2019 a fost ales membru al Consiliului Baroului Bucuresti (responsabil cu resorturile „Pregatire profesionala”, „Disciplinar”, „Politici profesionale, apararea profesiei si contencios”, „Monitorizare legislatie, elaborare propuneri legislative si relatia cu autoritatile publice”) si vicepresedinte al Curtii de Arbitraj Profesional a Avocatilor (Baroul Bucuresti) pentru cate un mandat de 4 ani.

A publicat in calitate de autor/coautor peste 60 de lucrari stiintifice in domeniul dreptului.

Cuprins
CUVANT INTRODUCTIV / 9