Editura Hamangiu Drept civil. Partea generala. Persoanele. Editia a V-a, revizuita si adaugita - Carmen Tamara Ungureanu, Ionut Alexandru Toader

115,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Carmen Tamara Ungureanu, Ionut Alexandru Toader

Editia: a 5-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-2132-9

Cod Produs: 9786062721329 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cursul Drept civil. Partea generala. Persoanele face cunostinta cititorilor cu institutiile de baza ale dreptului civil. Fiind rodul unei colaborari dintre un avocat si un doctor in drept international privat si un tanar notar, doctor in drept civil, cartea are un caracter practic deosebit de util viitoarei formari a tinerilor cititori, ingloband exemple din practica judiciara.

Lucrarea ofera o abordare clasica si sintetica a introducerii in studiul dreptului civil, prezentand si analizand notiuni introductive precum definitia dreptului civil, delimitarea lui de alte ramuri de drept, izvoarele acestuia, aplicarea si interpretarea normei juridice civile, notiuni absolut necesare pentru intelegerea problemelor tratate ulterior, si anume: raportul juridic civil, actul juridic civil, probele, prescriptia extinctiva, persoana fizica si persoana juridica. Totodata, prin introducerea de numeroase corelatii cu materia procedurii civile, in special cu materia probelor, care este studiata de regula in anul IV la nivel de licenta, lucrarea pune temeliile riguroase ale viitorilor juristi.

Aparitia prezentei editii era necesara in contextul intrarii in vigoare a Legii nr. 140/2022 privind unele masuri de ocrotire pentru persoanele cu dizabilitati intelectuale si psihosociale, lege care modifica atat Codul civil si Codul de procedura civila, ca urmare a Deciziei Curtii Constitutionale nr. 601/2020, in materia punerii sub interdictie a persoanei fara discernamant, cat si alte acte normative conexe. Totodata, sunt tratate aici si modificarile generate de Legea nr. 105/2022 pentru modificarea si completarea Legii nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civila, precum si pentru abrogarea Ordonantei Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice.

Editia a cincea revazuta si actualizata a cursului Drept civil. Partea generala. Persoanele se adreseaza atat studentilor aflati la inceput de drum, cat si studentilor din alti ani de studiu care urmaresc sa isi actualizeze cunostintele, sa se pregateasca pentru admiterea in profesiile juridice, si, in egala masura, practicienilor, pentru care reprezinta un instrument de lucru util. Pentru verificarea cunostintelor au fost revazute si adaugate dupa fiecare capitol, in concordanta cu noile modificari legislative, intrebari de evaluare si grile, care acopera intreaga problematica tratata.
  • Drept civil. Partea generala. Persoanele. Editia a V-a, revizuita si adaugita - Carmen Tamara Ungureanu, Ionut Alexandru Toader

Carmen Tamara Ungureanu

Studii: este absolventa a Facultatii de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (promotia 1988-1992) si doctor in drept la specializarea Drept international privat.

Activitate profesionala: a debutat in activitatea profesionala ca judecator, urmand cursurile Institutului National de Pregatire si Perfectionare a Magistratilor (Bucuresti). In 1994 a fost recompensata cu Premiul „Ioan Mihuta”, acordat de Uniunea Juristilor din Romania pentru rezultatele deosebite obtinute la Institutul National de Pregatire si Perfectionare a Magistratilor.
Incepand cu anul 1994, s-a dedicat invatamantului universitar, ocupand, pe rand, postul de preparator, asistent, lector universitar si conferentiar la aceeasi facultate de drept pe care a absolvit-o. In prezent este profesor universitar la Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi si coordonator de doctorat, director al Scolii Doctorale. In perioada 2007‑2010, a fost colaborator al Institutului Elen de Drept International si Drept Strain, din Atena, Grecia.
Este, de asemenea, si avocat in Baroul Iasi.

Publicatii: A publicat cursuri universitare, monografii, studii si numeroase articole in reviste de specialitate. Printre acestea, amintim: Drept civil. Partea generala. Persoanele, Ed. Hamangiu, 5 editii (2013, 2015, 2016, 2019 si 2022); Drept international privat european in raporturi de comert international, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2021; Dreptul comertului international, Ed. Hamangiu, 2018; Dreptul comertului international. Contracte de comert international, Ed. Hamangiu, 2014;  Noul Cod civil. Comentarii, doctrina si jurisprudenta (in colectivul de autori pentru vol. I si vol. II), Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2012; Dreptul european privat al afacerilor, Ed. Junimea, Iasi, 2002.

Actualizat septembrie 2022

Ionut Alexandru Toader

Studii: este absolvent al Facultatii de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, in 2011, sef de promotie. In 2016 a obtinut titlul stiintific de doctor in drept in acelasi domeniu.

Este lector universitar in cadrul departamentului de drept privat al Facultatii de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi. Este, de asemenea, si notar public.

A publicat mai multe studii si articole in reviste de specialitate, inclusiv in reviste cotate ISI si este coautor al lucrarii Drept civil. Partea generala. Persoanele, ed. 4 si 5 (alaturi de prof.univ. dr. Carmen Tamara Ungureanu), precum si autor al monografiei Raspunderea juridica a notarului public in context national si european.

actualizat septembrie 2022