Editura Universul Juridic Drept administrativ. Volumul II. Editia a III-a, revazuta si adaugita - Dan Constantin Mata

Editura: Universul Juridic

Autor: Dan Constantin Mata

Editia: a 2-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0829-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063908293 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Descriere

Lucrarea a fost conceputa ca un instrument de studiu pentru studentii si masteranzii de la facultatile de drept sau de administratie publica.

Cuprinsul lucrarii

Volumul al II-lea al cursului este structurat in 14 capitole, organizate in patru parti. Prima parte abordeaza problematica activitatii administratiei publice, insistandu-se in mod necesar pe actul administrativ, care este cea mai importanta forma a acestei activitati. In capitolele corespunzatoare acestei parti sunt prezentate principalele aspecte conceptuale privind actul administrativ si sunt analizate pe larg conditiile de valabilitate si efectele juridice ale actului administrativ. Un capitol separat este dedicat contractului administrativ, institutie juridica care cunoaste in ultimii ani o dezvoltare fara precedent. A doua parte are in vedere domeniul public si, in mod special, modalitatile de valorificare a bunurilor ce fac obiect al proprietatii publice. A treia parte a lucrarii este consacrata controlului asupra activitatii administratiei publice, reprezentand o cercetare aprofundata asupra contenciosului administrativ (notiune, trasaturi, conditii de admisibilitate ale actiunii directe, acte administrative exceptate de la controlul de legalitate in contenciosul administrativ, procedura contenciosului administrativ).Ultima parte se refera la raspunderea administrativa, fiind analizate particularitatile celor trei forme ale acestei raspunderi juridice: raspunderea administrativ-disciplinara, raspunderea administrativ-contraventionala si raspunderea administrativ-patrimoniala.

Puncte forte
Lucrarea valorifica o ampla bibliografie, fiind evidenta preocuparea autorului de a prezenta principalele opinii si teorii exprimate in doctrina cu privire la institutiile administrative analizate. O parte dintre aceste opinii sunt abordate intr-o maniera critica, cu sublinierea elementelor de divergenta si asumarea unei perspective personale. Fiind destinata in primul rand studentilor, lucrarea este construita intr-un limbaj accesibil, textul fiind structurat pe capitole, sectiuni si paragrafe in scopul delimitarii ideilor esentiale. In afara de aspectele doctrinare, autorul a avut in vedere si modificarile normative recente cu incidenta in tematica lucrarii, precum si principalele interpretari din practica judiciara.

Publicul tinta

Lucrarea se adreseaza studentilor care studiaza disciplina Drept administrativ, practicienilor din sfera profesiilor juridice, personalului din administratia publica si, nu in ultimul rand, tuturor celor interesati de fenomenul administratiei publice.
Dan Constantin Mata

Studii: doctor in drept al Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, cu distinctia Magna Cum Laudae (2014); doctor in istorie al Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi si al Universitatii din Angers (Franta), cu distinctia Magna Cum Laudae si, respectiv, mentiunea Très honorable (2009). Diploma de Studii Aprofundate in Drept international public si privat (2004) si Relatii internationale (2003). Licentiat in drept al Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2003). Licentiat in istorie al Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2001).

Activitate profesionala: Avocat in cadrul Baroului Iasi incepand cu anul 2008.

Activitatea didactica: Conferentiar universitar la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2013-prezent). Asistent universitar la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2006-2013). Preparator universitar la Facultatea de Istorie din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2003-2006).

Recunoastere stiintifica: Autor a mai multe carti, studii si articole publicate in tara si in strainatate in domeniul dreptului public, al securitatii nationale si al istoriei dreptului. Dintre lucrarile publicate, singur sau in colaborare, amintim urmatoarele: Legislatia personalului din administratia publica. Culegere de acte normative (Bucuresti, 2017); Administratia publica 2017, Culegere de acte normative (Bucuresti, 2017); Drept administrativ, vol. I, Notiuni introductive. Organizarea administratiei publice. Functia publica si functionarul public (Bucuresti, 2016); Securitatea nationala – Concept. Reglementare. Mijloace de ocrotire (Bucuresti, 2016); Constantin Hamangiu, 1867-1932 (Bucuresti, 2013); The Development of Romanian Legal Science, 1814-1940 (Frankfurt, 2010); Dictionarul personalitatilor juridice romanesti (in colaborare, Bucuresti, 2008). Participant la peste 40 de conferinte, simpozioane si manifestari stiintifice, nationale sau internationale, organizate in tara si in strainatate.

Descriere

Cuprinsul lucrarii