Editura Hamangiu Achizitiile publice. Curtea de Justitie a Comunitatilor/Uniunii Europene. O radiografie sinoptica a intregii jurisprudente in domeniu - Dumitru-Daniel Serban

180,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Dumitru-Daniel Serban

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1927-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062719272 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Repertoriul de fata capitalizeaza – aplicand metoda rezumativ-referentiala consacrata a autorului – intregul palier jurisprudential al instantelor Curtii de Justitie a Comunitatilor/Uniunii Europene in materia achizitiilor publice. Sunt aduse in atentia cititorilor peste 350 de solutii ale autoritatii judiciare a Uniunii, selectate in functie de incarcatura de insemnatate, de reverberatie, din bazinul celor aproximativ 1.000 identificate in aceasta materie*.

Hotararile si ordonantele rezumate beneficiaza de denumiri marginale, prin care autorul reuseste sa extraga esenta problematicilor dezbatute, facilitand astfel nu doar parcurgerea, indexarea si cercetarea cazuisticii, ci si intelegerea fundamentelor acesteia.

Lucrarea Achizitiile publice. Curtea de Justitie a Comunitatilor/Uniunii Europene. O radiografie sinoptica a intregii jurisprudente in domeniu se distinge a fi o merituoasa sursa de informare juridica si un autentic indrumar in activitatea curenta specifica a autoritatilor contractante, operatorilor economici competitori, consultantilor, institutiilor de control, autoritatilor de reglementare si, mai cu seama, a instantelor jurisdictionale.

Ne exprimam convingerea ca profesionistii achizitiilor publice vor aprecia aceasta radiografie fara precedent a patrimoniului jurisdictional european, care le aduce la indemana, intr-o forma editoriala concisa si armonios structurata, principalele abordari in domeniu ale prestigioasei instante din Uniunea Europeana, veritabile puncte cardinale menite sa reziste timpului, oferind o perspectiva unica in doctrina de specialitate din tara noastra.

De peste un deceniu, domnul dr. Dumitru-Daniel Serban, beneficiind de un solid „background” profesional si stiintific, imbogateste cunoasterea domeniului achizitiilor publice, preponderent prin inedite volume de jurisprudenta specifica adnotata si comentata, al caror numitor comun si peremptoriu se remarca a fi caracterul aplicat, nelipsit nici volumului de fata.

Prof. univ. dr. Dacian Cosmin Dragos
  • Achizitiile publice. Curtea de Justitie a Comunitatilor/Uniunii Europene. O radiografie sinoptica a intregii jurisprudente in domeniu - Dumitru-Daniel Serban

Este consilier de solutionare a contestatiilor in domeniul achizitiilor publice.

Publicatii: Achizitiile publice. Curtea de Justitie a Comunitatilor/Uniunii Europene. O radiografie sinoptica a intregii jurisprudente in domeniu, Ed. Hamangiu, 2022; Remedii si cai de atac in domeniul achizitiilor publice. Legea nr. 101/2016 – geneza, interpretare, limite, perspective, Ed. Hamangiu, 2019; Legislatia privind achizitiile publice. Actualizata 24 septembrie 2019, Ed. Hamangiu, 2019; Jurisprudenta comentata in materia achizitiilor publice, vol. VI, Ed. Hamangiu, 2017; Noua legislatie privind achizitiile publice – comentariu introductiv, Ed. Hamangiu, 2016; Jurisprudenta in materia achizitiilor publice, vol. V, Ed. Hamangiu, 2015; Jurisprudenta comentata in materia achizitiilor publice, vol. IV, Ed. Hamangiu, 2014; Jurisprudenta comentata in materia achizitiilor publice, vol. III, Ed. Hamangiu, 2012; Achizitiile publice. Teoria si practica jurisdictiei administrative, Ed. Hamangiu, 2012; Achizitii publice. Jurisprudenta Curtii Europene de Justitie, Ed. Hamangiu, 2011; Jurisprudenta comentata in materia achizitiilor publice, vol. II, Ed. Wolters Kluwer, 2011; Jurisprudenta comentata in materia achizitiilor publice, vol. I, Ed. Wolters Kluwer, 2009.

Prof. univ. dr. Dacian Cosmin Dragos