ISBN: 978-973-749-147-3

Anul publicării: 2007

Autor: Vasilie Gh. Ciubotaru, Alexandru Vladimir Ciurea, Eugen Avram - Coordonator

- +
Cod Produs: 9789737491473 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download
Dezvoltarea organizaţional-managerială este un proces planificat ce are ca obiectiv general asigurarea stării de sănătate organizaţională, incluzând demersuri de eficientizare, de optimizare a calităţii vieţii la locul de muncă, a randamentului calităţii serviciilor şi produselor. Accentul cade pe îmbunătăţirea abilităţii organizaţiei de a recunoaşte şi rezolva problemele cu care se confruntă, de a realiza dezideratul calităţii totale. În sănătate, procesele de dezvoltare vor trebui să pună accentul nu doar pe dezvoltarea problemelor din prezent, ci şi pe anticiparea problemelor din viitor, nu doar pe anumite tipuri de procese, ci pe cât mai multe dintre ele, nu doar pe resursele tehnice, cât mai ales pe cele umane. Excelenţa organizaţional-managerială urmăreşte nu atât adaptarea la circumstanţe, cât mai ales devenirea şi puterea de a crea circumstanţele. Lucrarea se adresează mai multor categorii de specialişti: personalul cu funcţii manageriale sau administrative din sănătate, consilierii organizaţionali, specialiştii în resurse umane. Aceştia vor avea ocazia de a înţelege mai bine specificul organizaţiilor sănătăţii, "zonele" pentru care pot elabora proiecte şi programe de management în acord cu nevoile instituţionale concrete, cu noile solicitări europene. Cititorul are ocazia să descopere una dintre cele mai complexe organizări structural-funcţionale, cea a serviciilor de neurochirurgie.
  • Dezvoltarea managementului in organizatiile sanatații - Excelenta in serviciile de neurochirurgie

Alexandru Vladimir Ciurea
Vasilie Gh. Ciubotaru
Eugen Avram - Coordonator

Eugen Avram este Conferenţiar universitar dr., Directorul Departamentului de Psihologie a Universităţii din Bucureşti. Predă disciplinele de master: Managementul riscului şi siguranţa ocupaţională, Analiza climatului organizaţional, Schimbare organizaţională, Management organizaţional, Psihologia sănătăţii, Managementul conducerii şi performanţei de grup. Este autor şi coordonator al mai multor volume (selectiv): Psihologie organizaţionalmanagerială - perspective aplicative (2007, coord.), Dezvoltarea managementului în organizaţiile sănătăţii.

Excelenţa în serviciile de neurochirurgie (2007, coord. A.V. Ciurea şi V.G. Ciubotaru, Avram, E.), Psihologia în organizaţiile moderne (2008, coord.), Încrederea organizaţională (coautor: Pamela Shockley-Zalabak, 2008), Psihologia personalităţii – arhitectură şi dimensiuni (2009, autor), Management în unităţile medico-sanitare (2011, coord., Ciurea, A.V., Ciubotaru, V.Gh.,

Avram, E. (la Editura Universitară din Bucureşti); Psihologie organizaţional-managerială. Tendinţe actuale, Polirom, Iaşi (2008, coeditor: Cary L. Cooper), Managementul sistemelor şi organizaţiilor sănătăţii (coord., 2011, în colaborare cu A.V. Ciurea şi Cary L. Cooper), etc. Este fondator şi coordonator al programului de master Psihologia sănătăţii: cercetare şi optimizare comportamentală