Cum se ruineaza o economie nationala - prin dezindustrializare, importuri pe datorie si polarizarea societatii in bogat si saraci

ISBN: 978-973-749-251-7

Anul publicării: 2007

Autor: Dionysius Fota

Cod Produs: SKU-222 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Cartea aceasta poate fi utilă profesorilor din învăţământul superior economic şi studenţilor pe care aceştia îi pregătesc, dar mai ales, pentru a fi utilizată la instruirea oamenilor politici, a deputaţilor şi senatorilor din parlamentul ţării, a miniştrilor care se ocupă de economie, de producţie şi de pregătirea şi utilizarea forţei de muncă, precum şi a funcţionarilor guvernului care pregătesc şi instrumentează deciziile puterii executive şi puterii legislative din stat şi participă la implementarea lor în viaţa economică, socială şi politică a ţării. De asemenea mai poate fi de folos partenerilor sociali - sindicate şi patronat - dar şi pentru cenzorii activităţilor guvernamentale care sunt reprezentaţi în toate societăţile deschise, de activiştii fundaţiilor şi ai o.n.g-urilor societăţii civile, structurate pe probleme şi eliberate de influenţe din afară, pentru a putea fi imparţiali şi corecţi şi deci credibili, precum şi pentru uzul magistraţilor în calitatea lor de judecători şi a procurorilor, în calitatea lor constituţională de acuzatori publici din partea puterii executive, pentru a le complecta cunoştinţele economice de care au nevoie atunci când sunt în situaţia de a decide în cauzele pe care le judecă sau în care acuză!

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti